Ambargo kadınları engelliyor

Kadın Haberleri —

  • Şehîd Rustem Cûdî (Mexmûr) Mülteci Kampı'nda 20 kadının istihdam edilebildiği dikiş atölyesinde, ambargo nedeniyle sadece üç kadın çalışıyor.

JINHA'dan Berjîn Kara'nınhaberine göre; kampta kurulan Şehîd Rustem Cûdî Kadın Vakfı, kadınların eğitiminde ve örgütlenmesinde önemli rol oynayan kurumlardan. Her yıl eğitim çalışmaları düzenleyen vakıf, son olarak açtığı dikiş atölyesi ile kadınların ekonomik gelir elde etmesine destek oluyor. Uygulanan ambargo nedeniyle dikiş makinesi sayısının yetersiz olması kadınların çalışmasını engelliyor.

Kendi ayakları üzerinde durabilmek için dikiş atölyesinde çalışmaya başladığını belirten Eylem Kara, "Kadınlar çok nadiren çalışıyor ve ben de bir kadın olarak işimi yapmak istiyordum. Kadın Vakfı bir kurs açtı. Ben de bu kursa katıldım. Kursta çok şey öğrendim. Yaklaşık 7-8 aydır dikiş atölyesinde çalışıyorum" dedi. Eylem Kara, atölyede kadınların isteklerine göre farklı modellerde elbiseler diktiklerini söyledi.

Dikiş makinesi yetersiz

Çok fazla kadının dikiş atölyesinde çalışmak istediğini aktaran Eylem Kara, şöyle devam etti: “Başlangıçta sayımız fazlaydı, ancak dikiş makinesi sayısı az. Olan makineler de bozuluyordu. 20 kadın dikiş yapmayı öğrendi, ancak dikiş makinesinin az olması nedeniyle bu sayı arttırılamadı. Atölyede 20 kadın çalışabilir. Ambargo nedeniyle zorluklar yaşanıyor. Makine yetersizliği nedeniyle şu an sadece üç kadın çalışıyor.”

Açacakları farklı kurslara kadınların katılımlarını teşvik etmek için çalıştıklarını dile getiren Eylem Kara, “Eğitimden sonra kadınlar illa bizimle çalışmak zorunda değiller. İstedikleri her alanda veya kendi evlerinde de çalışmalarını sürdürebilir” dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.