Amed’de ‘aşı’ seferberliği

28 Temmuz 2021 Çarşamba - 18:10

  • Diyarbakır Sivil Toplum Pandemi Koordinasyonu, hastanelerde yatanların büyük bölümünün aşı olmayan kişilerden oluştuğuna işaret ederek, ”Aşılanalım, salgını birlikte aşalım” çağrısı yaptı.  

Amed’de çok sayıda sivil toplum örgütü, dernek ve kuruluşun içerisinde yer aldığı Sivil Toplum Pandemi Koordinasyonu (STPK), kentteki koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecine dair açıklama yaptı.  

”Aşılanalım, salgını birlikte aşalım” başlıklı ortak açıklamayı okuyan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, salgının henüz kontrol alınmadığını ve vaka sayısında artış yaşandığına değindi. Bilimsel veriye dayanmayan ve toplumu endişeye sevk eden gerçek dışı beyanların salgınla mücadeleyi olumsuz etkilediğine dikkati çeken Turan, “Endişe verici varyantların olduğu bir ortamda aşı oranının düşük olması başta sağlık emekçileri olmak üzere bütün toplum sağlığı tehlikeye sokmaktadır” dedi.

Aşılama oranı düşük

Salgının kontrol altına alınması için aşının kritik önem taşıdığını vurgulayan Turan, “İlimizde hastanelerinde yatan hastaların çok önemli bir kısmı aşısız ya da yetersiz dozda aşılanmış olanlardan oluşmaktadır. Halen hastalık nedeniyle ölen kişilerin çok büyük bir kısmı aşı yapmamış olanlardan oluşmaktadır” diye konuştu. 

Amed’de aşılama oranının diğer illere göre çok düşük olduğunu aktaran Turan, aşılama kampanyasına ihtiyaç olduğuna işaret ederek, ”Sağlık alanında yaşanan bölgesel eşitsizlikler aşılama oranlarına da yansımış, bölge illeri aşılamada da son 10’u oluşturmaktadır. Buna karşın vaka sayısındaki artışta en başta gelen illeri oluşturmaktadır” dedi. 

Her gün 5 kişi hastalıktan ölüyor

SES Amed Şube Eşbaşkanı Şiyar Güldiken ise, bölgedeki vaka artışına dikkati çekerek, “Her gün en az 5 kişi bu hastalıktan yaşamını yitiriyor. Buradan çağrımızı tekrarlıyoruz; Aşı bizi korur. Çünkü aşıdan başka çaremiz yok” dedi.

 AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.