Amedspor oyuncusuna erkek şiddeti

Kadın Haberleri —

3 Nisan 2022 Pazar - 17:35

Amedspor oyuncusu Hevidar Ödüngit

Amedspor oyuncusu Hevidar Ödüngit

  • Amedspor ve Fenerbahçe arasında 2 Nisan’da oynanan maçta çıkan olayları değerlendiren Amedspor oyuncusu Hevidar Ödüngit, “Sayıları giderek artan bir erkek ve kadın grubu bana şiddet uyguladılar” dedi. 

MEDYA ÜREN / JINNEWS-AMED

Amed’de (Diyarbakır) 2 Nisan’da oynanan Kadın Futbol Süper Ligi maçında Amedspor ve Fenerbahçe kadın takımları karşı karşıya geldi. İki takım arasında oynanan maçta çıkan olayların yankıları sürerken dijital medya üzerinden Amedspor oyuncularına dönük ırkçı ve cinsiyetçi saldırılar gerçekleşti.

Olaya ilişkin Amedspor kulübü dijital medya hesabından yapıtı yazılı açıklamayla Fenerbahçe kulübünün takındığı tavrın sporun birleştirici ruhuyla bağdaşmağı belirtilerek, “Sporcularımızın ismi açıklanarak kamuoyunda art niyetli baskıyı kınıyoruz” dedi.

Maçtan öncede tahrikler var

Yaşananlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Amedspor oyuncusu Hevidar Ödüngit, maçta hiç istemedikleri bir durumun gerçekleştiğini belirterek, bu durumun dijital medya üzerinden sadece Amedspora bağlandığına dikkat çekti. Hevidar Ödüngit, “Dün maçın başından sonuna kadar beklentilerini karşılamayan, oyunlarından ve skordan kaynaklı Fenerbahçe yedek kulübesi ağza alınmayacak hakaretlerde bulundu. Zaten maç başlamadan önce Fenerbahçe ekibi sözlü olarak defalarca uyarıldı. Her taç kullanmaya gittiğim zaman yedek kulübesindeki ekipler laf etmeye başlıyordu” dedi.

.
Amedspor oyuncusu Sultan Demir

Şiddete maruz kaldı

Erkek antrenörün kendisiyle sert bir şekilde tartışarak üzerini geldiğini söyleyen Ödüngit, maçın sonunda hakemin verdiği kararla maçın uzadığını ve haksız bir penaltı kararı verildiğini belirtti. Hevidar Ödüngit, “Hakemler dün ki olayda bir daha Amedspor oyuncularına yapılan haksızlıkları tazeleyip düzenlerini bozmaya devam ettiler. 90+ maç devam ediyorken Fenerbahçe kulübesinde bir taç kullanıldı. Ben de oyun gereği engel olmak istedim ki bu gayet normal bir durumdur. Bu durumu yanlış anlayan veya  öyle yorumlamak isteyenler, oyuncularına şiddet uyguladığımı düşündüler. O sırada kulübeden biri arkadan saçımı tuttu. Orada sayıları giderek artan bir erkek ve kadın grubu bana şiddet uyguladılar” dedi.

Biz halkın takımıyız

Kendisine şiddet uygulandığını gören arkadaşlarının duruma müdahale etmek için yanına geldiğini söyleyen Ödüngit, “Kötü bir görüntü ama bunun zeminini Fenerbahçe hazırladı. Dünden beri tehditvari mesajların dışında dijital medya üzerinden yapılan paylaşımlar var. ‘Amedspor ‘kapatılsın diyorlar. Amedspor’un kapatılmasını isteyenleri kınıyorum. Sorun teşkil edecek bir takım değiliz. Biz Amedsporuz. Bir halkın takımıyız. Bu durumu biz kendimize yakıştırmayız. Bu ilk değildi son da olmayacak biliyoruz yine aynı durumlar yaşanacak Amedspor olarak yine haksızlıklarla maruz kalacağız” şeklinde konuştu. 

Darp raporu aldık, şikayette bulunacağız

UltraAmed taraftar grubuna da saha içinde yardımcı hocalar tarafından cinsiyetçi küfür ve hakaretlerde bulunulduğunu aktaran Hevidar Ödüngit şunları kaydetti: Hakem tarafından kırmızı kart ile yardımcı teknik direktör oyundan atılmıştır. Futbolcularımızın tahrik edilerek Fenerbahçe yedek kulübesi tarafından fiziksel olarak saldırıya uğramasıyla birlikte yaşanan olaylar gelişmiştir. Sahaya atılan maddelerle ilgili söylenenlerin hepsi iftira olup oyuncularımız Fenerbahçe oyuncuları tarafından darp edilmiştir. Darp raporlarıyla birlikte gerekli şikayetleri yapıp olayın takipçisi olacağız. Futbolcularımızı sosyal medya üzerinden paylaşıp insanlık dışı yorumlar yapanları da kamuoyu vicdanına bırakıyoruz. Amedspor bu ülkenin sınavıdır. Haksızlığa yıllardır direnmiş, yaşamaya ve yaşatmaya bu değere sahip çıkmak hepimizin görevidir. Amedspor halktır."

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.