Amerika Trump'ı bloke ediyor

Dünya Haberleri —

13 Ocak 2021 Çarşamba - 16:58

  • Mike Pence, ABD Başkanı Trump'ı azletme talebini kabul etmedi, Temsilciler Meclisi bir kez daha oyladı. Meclis’ten sonra Senato da azlini onaylarsa Trump artık 2024 seçimlerden aday olamayacak.

 

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi, Başkan Yardımcısı Mike Pence'in "anayasanın 25. ek maddesini" kullanarak Başkan Donald Trump'ı görevden alma çağrısına kapıyı kapatmasının ardından, azil süreci için 13 ay içinde ikinci kez harekete geçti. Temsilciler Meclisi, dün azil sürecini başlatmak üzere oylama yaptı. Bazı Cumhuriyetçi Partili Temsilciler Meclisi üyeleri de Demokrat Parti'ye azil sürecinde destek veriyor.

ABD Meclisi’nde Salı günü 205 rede karşı 223 evet oyuyla geçen tasarı ile Başkan Yardımcısı Pence'e, Trump'ın görevden alınması konusunda çağrıda bulunarak, cevabını Kongre’ye iletmesi için 24 saat süre tanımıştı. Mike Pence, tasarının oylamasından önce Meclis Başkanı Nancy Pelosi'ye gönderdiği mektupta, anayasanın 25. ek maddesini kullanarak Trump'ın görevden alınmasına yönelik herhangi bir adım atmayacağını bildirmişti. Pence, mektubunda, "25. maddeyi devreye sokmak gibi bir eylemin ülkemizin çıkarına olduğunu ya da anayasa ile uyuştuğunu düşünmüyorum" demişti.

ABD Temsilciler Meclisi, Pence'in Trump'ı görevden alma konusunda adım atmaması üzerine dün Trump'a karşı azil maddesini yeniden oyladı. Gazetemiz baskıya hazırlanırken Cumhuriyetçiler’den en az 5 milletvekilinin de Demokratlar’la birlikte azil lehinde oy kullanması bekeniyordu.

Cumhuriyetçi üye Liz Cheney, "Şimdiye kadar bir ABD Başkanı'nın görevine ve Anayasa'ya bağlılık yeminine yaptığı daha büyük bir ihanet olmadı" dedi. ABD eski başkan yardımcılarından Dick Cheney'nin kızı olan Liz Cheney, Trump'ın "kendi ayak takımını bir araya getirdiğini" ve 6 Ocak’ta ABD Kongresi'ne yönelik saldırının fitilini ateşlediğini vurguladı.

Cheney'nin yanı sıra azil yönünde oy kullanacağını açıklayan diğer Cumhuriyetçi isimler John Katko, Adam Kinzinger ve Fred Upton. Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçi Parti liderleri de parti üyelerine azil aleyhinde oy kullanmaları çağrısı yapmadı ve oyun bireysel vicdan uyarınca verilmesi gerektiğini ifade etti.

Meclis’in Demokrat Partili üyesi David Cicilline bir açıklamasında Trump'ın azli için gerekli olan 217 kişilik desteğe ulaşıldığını belirtti.

Temsilciler Meclisi Hukuk Komitesi'nin yayınladığı bir belgeye göre Trump'ın azli "2020 Başkanlık Seçimleri sonuçlarını tersine çevirmek için Kongre'ye karşı ayaklanma kışkırtma girişimi" ile gerekçelendiriliyor. Belgeye göre komitedeki Demokrat Partili üyeler, Trump'ın "Anayasa'ya ve demokrasiye karşı açık ve hazır bir tehdit olmayı sürdürdüğünü" savunuyor.

Trump ise ABD Kongre binası baskınına yaptığı konuşmaların neden olduğu yönündeki iddiaları reddediyor.

Geçerse sırada Senato var

Azil kararının Temsilciler Meclisi'nden geçmesi halinde ABD Senatosu'nun toplanarak kararı oylaması gerekiyor. Senato'nun azil gündemiyle Başkanlık görevinin teslim edileceği 20 Ocak'tan önce toplanması ihtimali az gözüküyor. 20 Ocak'ta ABD Senatosu da Başkan'la birlikte değişecek. Mevcut Senato söz konusu tarihe kadar, Meclis'ten geçecek olası bir azil kararını Başkan değişiminden önce oylayamazsa görevi yeni Senato alacak. Yeni kurulacak Senato'da çoğunluk, yeni Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in de katılımıyla bir farkla Demokratlar'da olacak. Bu Senato aritmetiği Trump'ın azlinin, görevi bırakmasının ardından da olsa önünü açacak.

Donald Trump, eski Başkan olarak azledilirse bir daha ABD Başkanlığı için aday olamayacak ve 2024 seçimlerine katılamayacak. Trump'ın 6 Ocak'ta Beyaz Saray önünde düzenlenen mitinge katılmasının ardından Kongre binasına yürüyen binlerce destekçisi ile polis arasında çatışma çıkmıştı. Polis barikatlarını aşan bazı taraftarları, Kongre binasına girmişti; 5 kişi hayatını kaybetmiş ve çok sayıda kişi de yaralanmıştı.

Ordudan ilginç açıklama

Bu arada ABD ordusunun komutası, ortak bir mesajla askeri personele hitap etti. Açıklamada geçen haftaki Kongre baskınını, Amerika’nın anayasal süreçlerine saldırı niteliği taşıdığı ve yasalara aykırı olduğu belirtildi.

Kuvvet komutanlarının açıklaması Kongre binasına Başkan Donald Trump’ın destekçileri tarafından düzenlenen saldırıdan bir hafta sonra geldi. 7 orgeneral ve bir oramiral tarafından yapılan açıklamada ‘‘Başkent Washington’da 6 Ocak 2021 tarihinde yaşanan şiddet içeren ayaklanma, ABD Kongresi’ne ve Anayasal sürece yönelik doğrudan bir saldırıydı’’ denildi. Açıklamada ordunun Anayasa’yı korumaya ve savunmaya bağlılığını sürdürdüğü vurgulandı.

Reuters haber ajansının ulaştığı metinde, ‘‘İfade özgürlüğü ve toplanma hakkı hiç kimseye şiddet uygulama, isyana teşvik ve ayaklanma hakkını tanımaz’’ ifadeleri yer aldı; ‘‘Anayasal süreçleri engellemeye yönelik eylemler geleneklerimize, değerlerimize, yeminimize ve yasalara aykırıdır’’ denildi.

ABD ordusu tarafından Reuters’e yapılan açıklamada ordunun FBI ile birlikte saldırganlar arasında halen görevdeki ordu mensuplarının olup olmadığının anlaşılması için çalışıldığı belirtildi. Ordu, Gizli Servis’le de başkanlık görevini 20 Ocak’ta devralacak Demokrat Joe Biden’ın yemin törenine katılacak Ulusal Muhafızlar’ın daha fazla güvenlik kontrolünden geçirilmesi gerekliliğini değerlendirdiğini kaydetti. WASHINGTON

 

AB, Pompeo’yu istemedi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Lüksemburg Dışişleri Bakanı ve üst düzey Avrupa Birliği (AB) yetkililerinin kendisiyle görüşmeyi kabul etmemesinin ardından Avrupa'ya düzenleyeceği son seyahatini iptal etmek zorunda kaldı.

Pompeo'nun seyahatini iptali Başkan Donald Trump taraftarları tarafından ABD Kongre binasına yapılan geçen haftaki baskını izledi. Planlama hakkında bilgi sahibi AB ve ABD'li üç kaynak, Reuters'a yaptıkları açıklamada Pompeo, AB liderleri ve birliğin üst düzey diplomatlarıyla Brüksel'de bir araya gelmeden önce NATO müttefiği olan Lüksemburg'un Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ile Lüksemburg'da görüşmeyi planlandı. Diplomatik bir kaynak, resmi programda yer almayan bu seyahatin yetkililerin Pompeo'ya randevu verme konusunda çekimser davranması sebebiyle iptal edildiğini söyledi. Ziyaretin Brüksel ayağı ise son dakikaya kadar gerçekleşecek gibi gözüküyordu, ancak Pompeo'nun takviminde önemli bir görüşme olmaması Brüksel'de seyahatin amacına ilişkin soru işaretleri oluşmasına neden oldu. Seyahatin AB bacağında AB yetkilileri ile herhangi bir görüşme planlanmadığı gibi NATO ile ilgili de kamuya açık bir etkinlik bulunmuyordu. Üçüncü bir diplomatik kaynak,Kongre baskınından sonra AB ülkelerinin Pompeo ile görüşmeyi "utanç verici" gördüklerini söyledi.

Lüksemburg Dışişleri Bakanlığı, planın iptal edildiğini doğrularken konuya ilişkin detay vermedi. AB yetkilileri sorulara yanıt vermeyi reddetti.

Trump’a sosyal kapatma

Facebook, Twitter ve Istagram’ın ardından Youtube da Trump'ın kanalını askıya aldı.

Teknoloji devi Google'ın sahibi olduğu şirket, Trump'ın hesabında yayınlanan bir videonun "seçime geniş çapta hile karıştırıldığı iddiası" gibi gerçek olmayan bilgileri yayarak kullanıcı politikasını ihlal ettiğini duyurdu.

Youtube, Trump'ın 2,8 milyon abonesinin olduğu hesabına en az 7 gün boyunca yeni bir içerik yüklemeyeceğini bildirdi. Youtube'un resmi twitter hesabından yaptığı açıklamada, hesabın kullanıcı yorumlarına da süresiz bir şekilde kapatıldığı belirtildi.

Trump taraftarlarının kongre binasını basmasının ardından teknoloji şirketleri Trump'ın hesaplarını engellemeye veya sınırlandırmaya başladı. Facebook başkanın Instagram da dahil olmak üzere ana sosyal medya hesaplarını askıya aldı. Twitter, Trump'ın 88 milyon takipçisi olduğu hesabını kalıcı olarak engelledi.

Snapchat, Reddit ve Twitch gibi uygulamalar da hesaplarını askıya aldı.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.