Amerikan Yahudileri ‘ateşkes’ istedi

Dünya Haberleri —

Jewish Voice for Peace girişimi ABD Kongresi'nde eylemde Foto: AFP

Jewish Voice for Peace girişimi ABD Kongresi'nde eylemde Foto: AFP

  • İsrail-Hamas savaşına tepki gösteren Amerikan Yahudileri üzerinde "Ateşkes" ve "Gazze Yaşasın" yazan pankartlarla Kongre binasına girip oturma eylemi yaptı. Bir başka gurup da National Mall’da aynı taleplerle protesto gösterisi düzenledi. 
  • 5 binden fazla insanın canına mal olan savaşı protesto eden binlerce kişi dünyanın birçok ülkesinde meydanlara çıktı. Tutuklama ve gözaltılar arasında ‘ateşkes ve barış’ çağrıları yoğunlaşırken, Filistin yanlısı gösterilere öfke hakimdi. 

 

Gazze Şeridi’nde sivillerin hedef haline geldiği savaş geride 5 binin üzerinde kayıp ve onbinlerce yaralı bırakarak devam ediyor. 7 Ekim’de başlayan İsrail-Hamas savaşı 13. gününde dünyanın birçok ülkesinde protesto gösterilerinin konusu haline geldi. ABD’de barış isteyen, ateşkes talebi ile Kongre binasına girerek gösteri yapan Amerikan Yahudileri tutuklandı. Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde yapılan Filistin yanlısı gösteriler olaysız geçerken, Avrupa devletilerin aldığı yasaklama kararları gerilim ve tutuklamalara neden oldu. Gösterilerde İsrail'in saldırıları durdurması ve ateşkes talep edildi.