Arap basını: Saldırgan Türkiye!

Dünya Haberleri —

12 Ağustos 2020 Çarşamba - 23:00

  • Arapça yayın yapan gazeteler, Türkiye’nin; Doğu Akdeniz, Libya ve Lübnan politikasına dikkat çekerek “Türkiye üç cepheden” saldırıyor” diye yazdı.

Türk devletinin agresif dış politikası Arap basınında da yoğun yer buluyor. Arapça yayın yapan Şarkul Avsat gazetesi , Akdeniz’de yaşanan kriz nedeniyle Türkiye’ye yönelik tepkileri ele aldığı haberinde, “Türkiye 3 cepheden saldırıya girdi” yorumuna yer verdi.

Türk devletinin yayılmacı ve işgalci dış politikası Arap basınında da yoğun yer buluyor. El Arap gazetesi, Türkiye’nin Lübnan’daki patlama ardından yürüttüğü politikalara ilişkin “Gözlemcilere göre, Beyrut’taki patlamanın ardından Suudi Arabistan’ın Lübnan sahasından çekilmesiyle birlikte Türkiye kendisini siyasi, ekonomik ve aktif bir aktör olarak gösterdi. Türkiye, Suudi Arabistan’ın geri çekilmesinden ve İran’ın çekingenliğinden faydalanıyor. Gözlemciler ayrıca, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kısa süre içerisinde Lübnan’a Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yanı sıra bazı Türk yetkililerinden oluşan bir heyet gönderdiğini, bunun da Türkiye'nin Lübnan'da baş aktör olmaya büyük önem verdiği anlamına geldiğini kaydetti” değerlendirmesinde bulundu.

Haberde ayrıca, “Riyad, patlamadan önce de Lübnan'ın siyasi gelişmelerinden duyduğu hoşnutsuzluğu gizlemedi, ülkeye herhangi bir mali yardım sağlamadı ve Beyrut'taki diplomatik heyetini azalttı. Riyad'a göre Lübnan, tamamen Hizbullah’ın kontrolü altında. Bu da siyasi ve ekonomik varlığı önünde engel oluşturuyor. Suudi Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan, ülkesinin Hizbullah'ın Lübnan'daki yönetimi konusundaki endişelerini dile getirdi” ifadeleri kullanıldı.

Saldırgan Türkiye

Şarkul Avsat gazetesi Akdeniz’de yaşan krize ve Türkiye’ye yönelik tepkileri ele aldığı haberinde, “Türkiye 3 cepheden saldırıya girdi. Bu nedenle de Avrupa ve Arap ülkelerinden tepki aldı. Ankara, Doğu Akdeniz’den, bütün arama çalışmalarına devam edeceğini, ay sonunda yeni arama çalışmalarına başlayacağını duyurdu” diye aktardı.

Türkiye’nin önü alındı

El Beyan gazetesi de Türkiye’nin Akdeniz’deki faaliyetlerine ilişkin haberinde, “Mısır ve Yunanistan’ın yeni Akdeniz haritasına ilişkin anlaşması Türkiye için bir darbe oldu. Anlaşma aynı zamanda Türkiye’nin bölgedeki taleplerinin önünü kapattı. Türkiye, son birkaç gün içerisinde birçok kez tepkisini dile getirdi. Bu durum Türkiye’nin içinde bulunduğu krizi gösteriyor. Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan ile Mısır arasındaki anlaşmayı kabul etmediklerini açıkladı. Ardından bölgede araştırma yapmak üzere bir gemi gönderdi” ifadelerini kullandı.

ANHA/QAMIŞLO

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.