Arap halkımız da kayyumlardan rahatsız

Dosya Haberleri —

Safiye Alagaş ve Mehmet Kaysi

Safiye Alagaş ve Mehmet Kaysi

  • DEM Parti geleneğinin yönettiği Siirt Belediyesi, iki dönemdir halktan gasp edilerek AKP’nin talancı kayyumuyla yönetiliyor. İşte bu noktada tekrar yurtsever belediyecilik ısrarı devreye giriyor. Bunun da bu dönemki temsilciliğini DEM Parti’nin Siirt Belediyesi Eşbaşkan adayları Safiye Alagaş ve Mehmet Kaysi üstlenmiş durumda.
  • Sorularımızı yanıtlayan Safiye Alagaş, "Halkın büyük kısmı zaten sadece ve sadece kayyumları göndermeye odaklanmış durumda. Bunlar giderse şehre hizmet geleceğini Siirt halkı söylüyor. İddiamız yüzde 75. Uyguladıkları politikalar ellerinde patladı. AKP geleneğinden insanlar bize gelip artık bu düzenin böyle olmaması gerektiğini anlatıyor" dedi.
  • Devletin Arap ve Kürt halkını karşı karşıya getirmek istediğini dikkat çeken Mehmet Kaysi de şöyle konuştu: "Biz geçmiş dönemlerdeki belediyeciliğimizle resmi ideolojinin o hesaplarını zaten bozduk. Arap halkımıza güven verdik. Aksine Arap halkımız onlar üzerinden yürütülmek istenen politikalardan rahatsız."

MIHEME PORGEBOL

AKP’nin her dönem seçim hilelerini yoğun olarak kullandığı merkezlerden biri Siirt. Bu kent aynı zamanda Recep Tayyip Erdoğan’ın türlü hile ve oyunlarla resmi anlamda siyasete milletvekili olarak girdiği yer olması itibarıyla da önemli bir yer. On yıllarca DEM Parti geleneğinin yönettiği Siirt Belediyesi, iki dönemdir halktan gasp edilerek AKP’nin talancı kayyumuyla yönetiliyor. Gelinen aşamada sayısız sorunla boğuşan bu şehirde artık yurttaşların sabır ve dayanma sınırının çoktan aşıldığını söylemek yanlış olmaz. İşte bu noktada tekrar yurtsever belediyecilik ısrarı devreye giriyor. Bunun da bu dönemki temsilciliğini DEM Parti’nin Siirt Belediyesi Eşbaşkan adayları Safiye Alagaş ve Mehmet Kaysi üstlenmiş durumda. Yurttaşın büyük bir teveccühle karşıladığı Alagaş ve Kaysi’yle Siirt’in sorunlarını ve seçim sürecini konuştuk.

Seçim çalışmalarınız nasıl gidiyor Sayın Alagaş?

Şu anda mahalle mahalle gezip seçim beyannamemizle yapacaklarımızı anlatıyoruz. Mahalle toplantılarımızı alıyoruz. Farklı farklı ekiplerle hem Newroz hem seçim çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Halkımıza projelerimizden bahsediyoruz. Halk projelerimizi önemsiyor. Onların tüm sorun ve sıkıntılarına cevap olacağımızı biliyorlar bu yüzden de projelerimiz halkta olumlu bir karşılık buluyor. Halkın büyük kısmı zaten sadece ve sadece kayyumları göndermeye odaklanmış durumda. Bunlar giderse şehre hizmet geleceğini Siirt halkı söylüyor.

 

 

Sizin bir de gazeteci kimliğiniz var. Uzun yıllardır halkın sorunlarını kamuoyuyla paylaşıyorsunuz. Bu tecrübelerinize de dayanarak soruyorum; Siirt halkının neye ihtiyacı var?

Siirt'te öncelikle güçlü bir altyapı düzenlemesine ihtiyacı var. Yerinden dönüşüme ihtiyaç var, yeşil alana ve ağaçlandırmaya çok acil ihtiyaç var. Yine bu kentin acilen güçlü bir temizlik çalışmasına ihtiyacı var. Su ve hava kirliliği sağlığı olumsuz etkileyecek düzeyde. Bu da beraberinde haşere ve sineğe sebep oluyor. Yine kentin özellikle çeperde kalan mahallelerinde ciddi bir ulaşım problemi var. Buradaki yurttaşlarımızın şehir merkeziyle bağı bilinçli olarak koparılmak isteniyor. Sosyal anlamda da özellikle kadınlar ve gençlerin bin bir türlü sorun ve ihtiyacı var. Madde bağımlılığı tüm Kurdistan’da olduğu gibi Siirt’te de gençleri hedef alan çok yıkıcı bir sorun. Kadın ve genç işsizliği insanlarımızın metropollere göçmesine sebep oluyor. İşte bizim bütün bunları çözecek gücümüz var.