Arap savaşçı Hela şehit düştü

Kadın Haberleri —

5 Ocak 2023 Perşembe - 17:50

Ebîr Fayiz (Hela Serêkaniye)

Ebîr Fayiz (Hela Serêkaniye)

  • YPJ Genel Komutanlığı, Arap halkından savaşçıları Hela Serêkaniye'nin (Ebîr Faiz) şehit düştüğünü duyurdu.

Kadın Savunma Birliği (YPJ) Genel Komutanlığı, Arap halkından olan savaşçıları Hela Serêkaniyê’nin (Ebîr Fayiz) 1 Ocak günü görevi başındayken şehit düştüğünü açıkladı.

YPJ Genel Komutanlığı yaptığı yazılı açıklamada, Hela Serêkaniyê’nin ailesine ve yurtsever halka başsağlığı dileyerek, “Yoldaşımız Hela, Türk devleti tarafından her gün bombalanan Serêkaniyê ilçesinden genç bir Arap kadını olarak özgürlük saflarına katıldı. Hela yoldaş, toplumun özgürlüğünü garanti altına alan halkların birliği ruhuyla görevlerinin başında durdu ve halkının özgürlüğü için canla başla mücadele etti” dedi.

Yoldaşları arasında militan duruş ve pratiğiyle kendini belli ettiği kaydedilen açıklamada şöyle denildi: “Kadın militanlığının tüm özellikleri, Hela arkadaşın kişiliğinde somutlaştı. Kısa sürede hem ideolojik alanında hem de askeri alanda önemli ilerlemeler kaydetti. Nitelikli ve yetenekli olmasından dolayı askeri alanda hep ön cephelerde yerini almıştır.

Genç bir Arap kadın olarak, kadın özgürlüğü mücadelesinde güçlü bir konuma sahipti. Gençliğin sıcaklığı ve coşkusu hayatının her anında parlıyordu. Yaşamında devrimci görevlerine, yaşamı ve özgürlüğü getirebilecek kadın sorumluluğu ruhuyla yaklaştı. Mevcut zorluklara karşı her zaman yaratıcı çözümler üretti. Tüm görevlerinde halkını korumak için büyük bir bağlılık gösterdi. Bu kutsal ruhla Türk devletinin işgal saldırılarına karşı ülkesini, toprağını ve insanını korumaya yemin ederek en ön cephelerde yerini aldı. 

Hela yoldaş görev başındayken 1 Ocak 2023’te şehadete ulaştı. Hela Serêkaniyê yoldaşımız duruşuyla cesur, öncülüğüyle mücadelede yolumuzu aydınlattı. Kendisine ve tüm yoldaşlarına amaç ve hedeflerine gerçekleştirme sözümüzü yeniliyoruz.”

Şehit Hela’nın silci kaydı

Kod adı: Hela Serêkaniyê

Adı soyadı: Ebîr Fayiz

Anne adı: Şemsa

Baba adı: Fayiz

Doğum yeri: Zirgan

Şehadet tarihi ve yeri: 01.01.2023, Fırat Bölgesi 

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.