Arjantin'de kürtaj umudu artıyor

18 Kasım 2020 Çarşamba - 17:00

.

.

  • Arjantin Devlet Başkanı kürtajın yasallaşması için yasa tasarısı sunmaya hazırlanıyor. Bu girişim, yıllardır mücadele veren kadınların umudunu artırdı.

Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernández, kürtajın yasallaşması için Kongre’ye yasa tasarısı sunacak. Tasarıya Kongre onay verir ve kürtaj yasal hale gelirse ülke, kıtada kürtaja izin veren en büyük ülke olacak.
Arjantin’de sadece tecavüzle oluşan gebeliklerde ve annenin sağlığının tehlikede olduğu durumlarda kürtaja izin veriliyor. Bu da geniş çaplı protesto gösterilerine yol açıyor.
Ülkede kürtajın yasallaşması uzun süredir tartışma konusu. 2018’de de geniş çaplı protesto gösterileri yapılmış, hükümet desteği olmasa da Senato’ya gebeliğin 14 haftasına kadar kürtajı yasallaştırmayı öngören kanun tasarısı gitmişti. Kilisenin sert şekilde karşı çıktığı yasa tasarısı reddedilmişti.

Bir kamu sağlığı sorunu

Kanun tasarısını sunmadan önce açıklama yapan Devlet Başkanı, her yıl en az 40 bin kadının yasa dışı kürtaj kliniklerine gitmek zorunda kaldığını ve ardından yaşadıkları sağlık problemleri sebebiyle hastanelere başvurduğunu söyledi.
Aralık ayında devlet başkanı olan Fernández, seçim kampanyası sırasında da kürtajın yasal olmamasını “kamu sağlığı sorunu” olarak tanımlamıştı.
Devlet başkanının tasarıyı sunacak olması, protestolara katılan binlerce kişinin de umudunu artırdı.

Sadece üç ülkede yasal

Güney Amerika’da kürtajın yasal olduğu ülkeler Küba, Uruguay ve Guyana. Bölgedeki birçok ülkede annenin hayati tehlikesi varsa ya da tecavüz sonucu oluşmuşsa gebeliğe son verilebiliyor. El Salvador, Honduras, Nacaragua ve Haiti’de ise tamamen yasak. El Salvador’da ölü doğum yapan ya da düşük yapan birçok kadın cezaevinde.

BUENOS AIRES

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.