Arkadaşını başbakan yaptı!

Dünya Haberleri —

Sri Lanka / foto: AFP

Sri Lanka / foto: AFP

  • Sri Lanka'da Devlet Başkanı Ranil Wickremesinghe dinmeyen protestolara rağmen okul arkadaşı Dinesh Gunawardena’yı yeni başbakan olarak atadı.

Sri Lanka'da Perşembe günü yemin ederek göreve başlayan Devlet Başkanı Ranil Wickremesinghe, önceki kabinelerde çeşitli bakanlık görevleri üstlenen Dinesh Gunawardena'yı başbakanlığa atadı. Devlet Başkanı Wickremesinghe'nin okul arkadaşı olan 73 yaşındaki Gunawardena dün parlamentoda düzenlenen yemin töreninin ardından resmen görevine başladı.

Halk istemiyor 

Ekonomik ve siyasi krizdeki Sri Lanka'da hükümet karşıtı protestoların ardından ülkeden ayrılan ve 14 Temmuz'da elektronik postayla istifa eden 8. Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa'nın ardından 16 Temmuz'da geçici Devlet Başkanı olan Ranil Wickremesinghe, 18 Temmuz'da olağanüstü hal (OHAL) ilan etmişti. Rajapaksa'dan boşalan devlet başkanlığı koltuğuna gelecek ismi belirlemek üzere parlamentoda 20 Temmuz'da yapılan gizli oylamada, Ranil Wickremesinghe ülkenin en üst kademesindeki koltuğun sahibi olmuştu. Ancak Wickremesinghe’nin devlet başkanı olmasını günlerdir başkent Kolombo’da gösteri yapan halk tarafından kabul görmüyor. 

Protestolar sürüyor 

Ülkedeki protestolar da OHAL’e rağmen devam ediyor.  Devlet güçleri ise ülkedeki hükümet karşıtı protestoların neredeyse merkezi haline gelen başkentteki devlet başkanlığı sarayı önündeki göstericilere müdahale ediyor. Asker ve polisler, göstericilerin 105 gündür çadırlar kurarak protestolarını sürdürdükleri alana Perşembe gecesi otobüs ve kamyonlarla geldi. Alana giden yolları kapatan devlet güçleri, protestocuların çadırlarını söktü ve pankartları kaldırdı ve birkaç protestocuyu gözaltına aldı.

KOLOMBO 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.