Asıl cevap sokakta

20 Ocak 2022 Perşembe - 17:30

.

.

  • Faşist AKP iktidarının ekonomi politikalarını eleştiren kadınlar, “İnsanca yaşamak istiyoruz” diyerek, ekonomik krize, yoksulluğa karşı sokakta mücadeleye çağırdı.

Faşist AKP iktidarının ekonomi politikaları karşısında halk yoksullaşırken, iktidar “2023 seçimlerine enflasyonda tek haneyle gireceği” iddialarıyla tepkileri dindirmeye çalışıyor. Gittikçe kötüleşen ekonomi politikaları karşısında AKP iktidarını eleştiren kadınlar, barınma, gıda gibi en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz hale geldiklerini söyledi. Kadınlar, kötü ekonomi politikalarına karşı mücadelede sokağı işaret etti. 

Öğrenciler barınamıyor

Krizi en çok hisseden kesimlerin başında gelen üniversite öğrencileri, okul kitaplarını alamadıklarını söyledi. Bu öğrencilerden biri olan Nisan Çıra, artan fiyatlar karşısında öğrencilere reva görülen 850 TL bursla geçinmek zorunda kaldığını belirtti. Kredi Yurtlar Kurumu’nda (KYK) barınma maliyetinin 650 TL olduğunu ifade eden Çıra, “200 TL kalıyor. Bu yıl çok fazla zamlarla karşılaştık, çok daha fakirleştik. Hukuk Fakültesi öğrencisiyim, bir hukuk kitabı en az 200 TL. Bu durum diğer fakültelerde çok daha fazla artmış. Tıp Fakültesi’nde kitaplar bin TL. Barınamayan arkadaşlarımız var, devlet yurduna gidemeyen arkadaşlarımız da ev tutmak zorunda. İnsanca yaşayamayacağımız evler bize reva görülüyor” dedi.

.
Nisan Çıra

Okulu bırakıyorlar

Birçok arkadaşının geçinememesinden kaynaklı okulu bırakmak zorunda kaldığını dile getiren Çıra, “Dışarıda artık kaygı duymadan bir kahve içmek bile mümkün değil. Kültür sanat etkinliklerine lüks gözüyle bakıyoruz. Hijyenik pedlerin üst fiyatta olanlarına hiçbir şekilde erişemiyorum. Regl olurken sağlığımızı bir kenara bırakıp, en düşük, en kötü standartlarda olan ped markasını tercih etmek zorunda kalıyorum. Pedlere yüzde 18’lik lüks ürünlere uygulanan vergi oranı uygulanıyor. Bu temel bir ihtiyaç, devletin bunu ücretsiz şekilde temin etmesi gerekiyor” diye belirtti.

Krizi derinleştiren iktidar

Krizin kaynağının kapitalist sistem olduğunu söyleyen Çıra, “Krizi derinleştiren de iktidardır. Mevcut krize muhalefetin çözümü yeterli değil. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ‘sokağa çıkmayın’ dedi. Bu gerçekçi bir yöntem değil. Asıl cevap sokakta, sokak kadınların, gençlerin sesidir” diye ekledi.

.
Begüm Kutlu

Beslenemiyoruz 

İnşaat mühendisi Begüm Kutlu da, marketlerdeki fiyat artışlarından kadınların etkilendiğine değinerek, “Son dönemlerde artan ped fiyatları kadınları çok ciddi bir şekilde zorluyor. Temel ihtiyacın bu kadar pahalı olması ürünlere ulaşamamıza neden oluyor” ifadesini kullandı. Market alışverişlerinde sağlıklı ürünler yerine ucuz ürünlere yönelmek zorunda kaldıklarını da sözlerine ekleyen Kutlu, “Alacağım ürünün besin değerine göre değil de fiyatına göre tercih yapmak zorunda kalıyorum. Bu tercih sağlık sorunlarına neden oluyor. Sağlıklı beslenememekten kaynaklı B-12 eksikliği gibi pek çok hastalıkla karşılaşıyoruz” şeklinde konuştu.