Asiye’nin kilamları

Kadın Haberleri —

Asiye Tay

Asiye Tay

  • Dilini ve kültürünü korumak için kilam seslendirmekten vazgeçmeyen Barış Annesi Asiye Tay, Kurdistan’daki tüm annelere çağrı yaptı: “Kilam bilmeyen anne yoktur. Bu kültürümüzü çocuklarımıza öğretelim.”

Acılarını, sevinçlerini ve öfkelerini tarih boyunca kilamlarla dile getiriyor, dün ve bugün arasında kültürel bir bağ oluşturuyorlar. Denbêjliğin taşıyıcısı olan kadınlar kilamlarla hem dilini koruyor hem de hafızayı diri tutuyor.

Bu kültürün taşıyıcılarından ve aynı zamanda Barış Annesi olan Asiye Tay, 23 yıldır yürüttüğü mücadeleyi Jinnews’ten Rozerin Gültekin’e anlattı.

Asiye Tay, 2000 yılında Şirnex’in (Şırnak) Silopiya ilçesinde HADEP’in açılmasıyla birlikte mücadeledeki yerini aldı. 23 yıldır mücadelesinden geri adım atmadı ve devlet baskısının yoğun olduğu süreçte halkla birlikte birçok çalışma yürüttü. En son çalışmalarına Barış Annesi olarak devam etmeye karar aldı.

‘Ölümün karşısındayız’

“İlk başta Barış Annesi değildim. Şırnak’ta Barış Anneleri İnisiyatifi kurulduktan Barış Annesi oldum. 15 yıldır Barış Annesi olarak mücadele yürütüyorum. 2011 yılında RoboskîKatliamı olduğunda taziyeye gittiğim için tutuklandım ve 6 buçuk ay cezaevinde kaldım. Bana ‘Sen ne iş yapıyorsun dediler?’ ‘Barış Annesi’yim’ dedim gizli bir şey yapmıyoruz. Barış Anneleri olarak güzel şeyler, barış olsun istiyoruz. İnsanlar ölsün istemiyoruz ölümün karşısındayız. İnsan haklarını savunduklarını söyleyen ülkeler hiçbir zaman Kürtlerin hakları için bir şey yapmıyor.”

Çağrısı annelere

Mücadelesini çok yönlü yürüten Tay, anadiline ve kültürüne sahip çıkmak için kilamlarsöylüyor. Yıllarca koçerlik yaparken çocuklarına kilam söyleyerek hafıza oluşturmaya çalışıyor.

“Anneler hiçbir zaman utanmasın, her zaman kilamlar söylesinler. Kilam bilmeyen anne yoktur. Kimse kültürünü, dilini unutmasın. Herkese çağrımdır bu kültürümüzü çocuğuna öğretsin. Çocukları, torunları bu kültürü unutmasınlar öğrensinler. Kültürümüz kaybolsun istemiyorum.” AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.