Atalay'ın sicili kabarık

Diaspora Haberleri —

20 Kasım 2020 Cuma - 20:03

  • Dortmund’da yüzde 90 engelli İbrahim Demir’i döverek öldüren Aşır Atalay’ın sicilinin kabarık olduğu, ağır yaralama ve soygundan 1 yıl cezaevinde kaldığı ortaya çıktı.

 

Almanya’nın Dortmund kentinde Kürdistanlı İbrahim Demir’i (41), 16 Mayıs günü döverek öldüren katil zanlısı Aşır Atalay hakkında Dortmund Eyalet Yüksek Mahkemesinde açılan davaya bu hafta devam edildi. Pazartesi günü görülen duruşmada dinlenen engelli İbrahim Demir’in annesi Şahize Demir, "Benim oğlum kısa boyluydu, yüzde 90 sakattı. Oğlum küçük ve zayıftı. Ondan ne istediniz" diyerek tepkisini gösterdi.

Oğlum tehdit ediliyordu

Oğlunun ayrı bir ev tutarak kendisine yakın bir binaya taşındığını söyleyen anne Demir duruşmada şunları anlattı:  "Son dönemde korktuğunu hissediyordum. Kendisine  sorduğumda ‘Bazı arkadaşlarım beni tehdit ediyor, korkuyorum’ dedi. Telefon numarası istedim onu da vermedi. Evinin elektrik faturasını ödemediğini sorduğumda 'Borcum vardı, birisine borç verdim’ diyerek geçiştirdi."

Duruşmada öldüren Demir’in bir arkadaşı da şahit olarak dinlendi. Demir’in daha önce kendisine Atalay tarafından tehdit edildiğini söylediğini aktardı.

Sorumluluğunu inkar ediyor

Katil hakkında 'kasıtlı yaralamadan ölüme sebebiyet vermekten' dava açıldığını hatırlatan savunma avukatı Barış Yeşil, "kasten öldürme" hatta "cinayetten" yargılama taleplerini yineleyerek gazetemize şu bilgileri verdi: "Öldüren kişi 'ben vurdum ama ölümüne sebep olan ben değilim' diyor. Ancak bilirkişi raporunda iç kanamayla öldüğü belgeli."

Polis soruşturması eksik

Katil zanlısının cinayetteki sorumluluğunu gizleme çabasına işaret eden Avukat Barış Yeşil soruşturmadaki eksikliklere de işaret etti: "Soruşturmayı yöneten polis yapılması gereken bir çok şeyi yapmamış. İlk başta olayla alakası olmayan birisi gözaltına alınıyor sonra bırakılıyor. Aşır Atalay olaydan 3 gün sonra teslim oluyor, pantolonunda ve ayakkabısında kan izleri var. 3 gün sonra nasıl oluyorda bu kan izleri duruyor. Bu kan neden hala üzerinde bunun araştırması yapılmamış. Daha sonra kan örneklerinin öldürülen Demir’e ait olup olmadığına dair araştırma yapılıyor,  bu testin negatif çıkacağını düşünüyoruz. Polisde ifade veriyor daha sonra geri çekiyor.

Ağır yaralama ve soygun

Katil zanlısı Atalay’ın sicilinin de kabarık olduğu ortaya çıktı. Avukat Yeşil, "Sicilinde ağır yaralama ve soygun var. Bu yüzden 1 yıla yakın cezaevinde kalmış. Yaşadığı yerde etrafı tarafından asabi birisi olarak tanınıyormuş" dedi. Pazartesi günü görülen duruşmada ifade vermeyeceğini ancak ilk ifadesinin duruşmada okunmasını kabul eden Atalay, sonraki duruşmada ise bunu da reddetti. Av. Yeşil, "Avukatlar olarak ifadeyi alan savcıyı mahkemeye davet edeceğiz” dedi.

Polisler ve tanıkların dinlendiği dava, 25 Kasım Çarşamba gününe ertelendi.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.