Av. Uçar tutuklu müvekkilini ziyaret etmekle suçlandı

Sezin Uçar

Sezin Uçar

  • Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı avukat Özlem Gümüştaş ve Ezilenlerin Hukuk Bürosu (EHB) üyesi Sezin Uçar, haklarında açılan bir soruşturma kapsamında 5 Eylül’de gittikleri İstanbul Adliyesi’nde gözaltına alındı. Haksız bir şekilde 2 gün gözaltında tutulduklarını belirten Uçar, kendisine yöneltilen sorular mesleki faaliyetleri kapsamında olduğunu belitti.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı avukat Özlem Gümüştaş ve Ezilenlerin Hukuk Bürosu (EHB) üyesi Sezin Uçar, haklarında açılan bir soruşturma kapsamında 5 Eylül’de gittikleri İstanbul Adliyesi’nde gözaltına alındı. “Örgüt üyeliği” iddiasıyla gözaltına alınan ve İstanbul İl Jandarma Komutanlığı’nda tutulan Gümüştaş ve Uçar, 6 Eylül’de kendilerinden zorla kıl örneği alınmasına karşı çıkması üzerine askerler tarafından işkenceye uğradıklarını duyurdu. 7 Eylül’de İstanbul Adliyesi’ne çıkarılan Gümüştaş ve Uçar, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Haksız bir şekilde 2 gün gözaltında tutulduklarını belirten Uçar, gözaltında genotip örneklerinin alınması sırasında kan örneği vermeyi reddettikten sonra kendilerinden zorla kıl örneği alındığını aktararak, buna karşı suç duyurusunda bulunduklarını kaydetti. 

Avukatlık faaliyetleri suç sayıldı!

İfade işlemi sırasında kendilerine sorulan soruların mesleki faaliyetleri kapsamında olduğunun altını çizen Uçar, “Örneğin bir kişiye susma hakkını hatırlatmak. Avukatlık mesleği gereği müvekkillerimizin hukuki yararını, çıkarını gözetiriz. Bu suçlama olabilecek bir konu değil. Müvekkilimizi hapishanede kaç defa ziyaret ettiğimiz konusu da suçlama yapılabilecek şeyler arasında değil” dedi.

İstanbul Barosu ve TBB sessiz!

İstanbul Barosu ve Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) avukatlara dönük saldırıları görmezden geldiğini ifade eden Uçar, saldırıların avukatlık mesleğinin kendisine yapıldığını sözlerine ekledi. Avukatlık mesleğine dönük saldırılara karşı baroların sessizliğini eleştiren Uçar, “Bundan sonra hiç değilse, başka saldırılarda daha aktif tutum almaları gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu. İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.