Avrupa’da ikinci dalga endişesi

Toplum/Yaşam Haberleri —

29 Temmuz 2020 Çarşamba - 23:00

  1. Belçika hükümeti, ikinci bir sokağa çıkma yasağının uygulanabileceği konusunda uyarıda bulundu.
  2. Katalonya’da 10 gün içinde salgın kontrol altına alınmazsa yeniden karantina tedbirleri alınabilir.
  3. Sağlık Bakanı Olivier Veran, Fransa’da gençler arasında koronavirüs vakalarının ani artışa geçtiğini bildirdi.
  4. Almanya’nın Halk Sağlığı Danışma Konseyi, vakalarıdaki artışı “son derece endişe verici” olduğunu açıkladı.

Avrupa’da milyonlarca insan yaz tatili için ülkeler arası seyahat ederken koronavirüs vakaları yeniden artış gösterdi. Kıta ikinci dalga tehlikesiyle karşı karşıya.

Belçika‘da 17 – 23 Temmuz günleri arasında günlük vaka sayısı 163’ten 279’a yükseldi. Bu, yedi gün içinde yüzde 71’lik bir artış demek. Ülkede koronavirüsün en yüksek seviyeye ulaştığı Nisan ayında günlük vaka sayısı binin üzerine çıkmıştı.

İspanya’da salgının tekrar büyümesinden en çok etkilenen bölgelerden biri Katalonya. Son 14 gün içinde İspanya’daki 16 bin 410 yeni vakanın yarısı Katalonya bölgesinde saptandı. Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Quim Torra, durumun Mart ayında ilk ulusal karantina dönemi öncesindeki salgın oranına benzediğini açıkladı.

Fransa‘da ise Sağlık Bakanı Olivier Veran, hafta sonu yaptığı açıklamada “Yaptığımız toplu testlerde daha önceki dalgadan daha fazla genç hastaya rastlıyoruz” diye konuştu.

Europe 1 Radyo’ya konuşan Fransa’daki Pratisyen Hekimler Birliği Başkanı Jerome Marty, “Gelecek üç hafta içinde her şey risk altında, çünkü tehlikeli bir döneme giriyoruz” dedi.

Almanya’da da ikinci bir koronavirüs dalgası endişesi tırmanıyor. Kimi uzmanlar salgının ülkede pik durumuna geçtiğini söylerken kimi uzmanlar ise gelen yeni dalganın aşı bulunana kadar kalacağını iddia ediyor.

Kentler ile tatilciler, mezbahalar ve tarlalarda çalışanlar arasında gözlemlenen salgın hareketleri, virüsün ne kadar çabuk yayıldığını ve tüm bölgeleri yeniden karantina altına almaya mecbur bıraktığını gösterdi.

Almanya Halk Sağlığı Danışma Konseyi Robert Koch Enstitüsü, vakaların son haftalardaki yükselişinin oldukça kaygı verici olduğunu duyurdu. Günlük yeni vaka sayıları, birkaç haftadır 300 ile 400 arasında gidip gelirken geçen cuma günü sayılar 800’ü geçti. Salgının en güçlü olduğu dönemde Almanya’da günde 6 bin vaka sayısı görülmüştü.

HABER MERKEZİ

 

17 milyona yaklaşıyor

Dünya genelinde Corona virüsü vaka sayısı 17 milyona yaklaşıyor. Covid-19 pandemisinde can kayıpları 660 bini geçerken, yaklaşık 6 milyon aktif vaka var. Türkiye’de ise günlük vaka sayısı 900 bandında seyrediyor

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.