Avukatlara ret, ailelerden başvuru

16 Ekim 2020 Cuma - 16:08

  • Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve İmralı’daki diğer tutsakların aileleri, yakınlarıyla görüşmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuru yaptı. 

 

 İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutulan Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan ve vasisi Mazlum Dinç, İmralı’ya gitmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. İmralı’daki diğer tutsaklar Ömer Hayri Konar’ın kardeşi Ali Konar, Hamili Yıldırım’ın kardeşi Polat Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın kardeşi Melihe Çetin de avukatları aracılığıyla görüşme başvurusunda bulundu.

Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş, 15 Mart 2015’ten bu yana sadece 5 Haziran, 12 Ağustos 2019 ve 2 Mart 2020 tarihlerinde yakınlarıyla görüştü. Hamili Yıldırım ise İmralı’ya götürüldüğü 15 Temmuz 2015’ten bu yana ailesiyle sadece 5 Haziran ve 12 Ağustos 2019 tarihlerinde görüşebildi. İmralı Adası’nda çıkan yangın dolayısıyla oluşan kaygılar üzerine 2 Mart’ta sağlanan son görüşme imkanında görüşçüsünün hasta olması nedeniyle Hamili Yıldırım’la görüşme sağlanamamıştı.

Öcalan, 21 yıl aradan sonra ilk defa 27 Nisan’da telefonla görüşme hakkını kullanabilmişti. İmralı’daki diğer tutsaklar da 2015’ten sonra ilk kez aileleriyle aynı tarihte telefon görüşmesi gerçekleştirebilmişti.

Avukatlara olumsuz yanıt

Öcalan’ın avukatları Rezan Sarıca, Raziye Turgut, Serbay Köklü ve İbrahim Bilmez, müvekkilleriyle görüşmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptıkları başvuruya olumsuz yanıt verildi. Başvuru, Bursa 2. İnfaz Hakimliği’nin 23 Eylül’de Öcalan ve diğer üç tutsağa 6 aylık avukat görüş yasağı kararı gerekçe gösterilerek reddedildi.  

Öcalan, 8 yıl aradan sonra 2-22 Mayıs, 12-18 Haziran ve 7 Ağustos 2019 tarihlerinde avukatları Rezan Sarıca ve Newroz Uysal ile görüşebilmişti.

 BURSA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.