AYM, boyun eğdi

5 Ocak 2023 Perşembe - 18:00

HDP

HDP

  • Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının, "hazine yardımının parti dışı faaliyetlerde kullanılmasının engellenmesi için HDP’nin hazine yardımı ödenen hesaplarına bloke konulması" talimatını dikkate alan AYM, HDP'nin hesaplarına geçici olarak bloke koyma kararı aldı.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) hazine yardımı hesabına geçici olarak bloke koyma kararı aldı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP'ye ödenen hazine yardımının kesilmesi talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne gönderdiği 11 sayfalık yazıda, bir kez daha HDP’nin "PKK ile irtibatının" dava sürecinde de devam ettiği belirtildi. Başsavcılık, "hazine yardımının parti dışı faaliyetlerde kullanılmasının engellenmesi için HDP’nin hazine yardımı ödenen hesaplarına bloke konulması" gerektiğini ifade etti.

HDP, bir ay içerisinde savunmasını yapacak. Bir ay sonra tedbir kararı gözden geçirilerek, tedbire devam ya da tedbir sonlandırılsın kararı verilecek.

HDP'ye bu sene 179 milyonu 10 Ocak'a kadar olmak üzere 539 milyon TL hazine yardımı yapılacaktı. ANKARA

*****

Emek ve Özgürlük İttifakı

Emek ve Özgürlük İttifakı toplandı

Emek ve Özgürlük İttifakı, seçim stratejisini belirlemek üzere toplandı.  

Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenleri, dün İstanbul Taksim’deki Hill Hotel’de toplandı. İttifak'ta yer alan parti ve örgütlerin genel başkanları ve eşbaşkanlarının katıldığı toplantıda, seçim, genişleme ve 15 Ocak’ta İstanbul’da gerçekleştirilecek miting gündemleri ele alındı. Basına kapalı olarak gerçekleşen toplantıda, ayrıca Cumhurbaşkanı adayı profilin de tartışılması bekleniyordu. Gazetemiz baskıya hazırlanırken toplantı devam ediyordu. İSTANBUL

*****

Seçim tarihi öne çekiliyor

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan Erdoğan, "Belki seçim tarihini öne çekeceğiz" dedi. 

Erdoğan, partisinin dünkü İl Başkanları Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu. Erdoğan, seçim tarihiyle ilgili şunları söyledi: "İktidarımızın 20 yılını geride bıraktığımız şu günlerde yeni bir imtihanın daha eşiğindeyiz. Mevsim şartlarını dikkate alarak belki birazcık öne çekerek tarihini güncelleyeceğimiz 2023 seçimlerinin önemini en iyi sizler biliyorsunuz."

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.