Aynur Ulugana (Ronahî) Paris'te anıldı

Diaspora Haberleri —

13 Eylül 2021 Pazartesi - 15:47

Aynur Ulugana (Ronahi)

Aynur Ulugana (Ronahi)

  • 29 Nisan’da şehit düşen YJA Star gerillası Aynur Ulugana (Ronahî), Paris’te anıldı. Ronahî'nin abisi Sedat Ulugana, “Yaşama karşı her zaman bir arayış içindeydi. Güçlü bir inancı vardı” dedi.

 

Amed'in Lice ilçesinde 29 Nisan tarihinde şehit düşen YJA Star gerillası Aynur Ulugana (Ronahî Tamara) anısına Fransa’nın başkenti Paris’te anma etkinliği düzenlendi. TJK-F ve Şehit Aileleri Komitesi (KOMAW) tarafından Ahmet Kaya Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde organize edilen anmaya çok sayıda kişi katıldı.

Güçlü bir inancı vardı

Anmada konuşan Ronahî Tamara’nın abisi tarihçi Sedat Ulugana, “Ronahî, bu mücadelenin ilk şehidi değil, son şehidi de olmayacaktır. Mücadele devam ediyor” dedi. Kürt halkının binlerce yıldır toprakları için savaştığına vurgu yapan Ulugana sözlerini şöyle sürdürdü: “Kürtler binlerce yıldır direniyor, savaşıyor. Kendi topraklarında yaşamak için asla boyun eğmediler, bugün olduğu gibi. Bu da ne kadar haklı bir mücadele yürüttüğümüzü gösteriyor. O günden bugüne milyonlarca şehidimiz var. Bizim üzerimize düşen, onların yürüttüğü mücadeleye sahip çıkmaktır. Ronahî arkadaş da onlardan biri. Karker Adilcevaz arkadaşın partiye katılımı, Ronahî üzerinde etki yaratmıştı. Aile üzerinde en büyük emeği olan yine Ronahî idi. Ronahî’den yaşça büyük olmama rağmen manevi annem gibiydi. Yaşama karşı her zaman bir arayış içindeydi. Güçlü bir inancı vardı.”