Azmettiler, başardılar

Kadın Haberleri —

Ahtamara Kadın Kooperatifi

Ahtamara Kadın Kooperatifi

  • 18 kadının ortak olduğu Ahtamara Kadın Kooperatifi, kavuttan tarhanaya, reçelden turşuya, 20’nin üzerinde kendi üretimlerini kendi satış noktalarında pazara sunuyor.

HAVAR DERYA/WAN

Kendi üretimini sağlayarak yaşamını sürdürme olarak adlandırılan kooperatifleşme hareketi, tarihte yaşamın olmazsa olmaz bir parçası iken, günümüzde kapitalizmin çarkından, sömürüsünden kurtulabilmek için yeniden hayat bulmaya devam ediyor.

2021 yılında Van’ın Gevaş ilçesinde kooperatif çatısı altında birleşmeye karar veren kadınlardan biri olan ve 15 yaşından bu yana çiftçilik, hayvancılık ve arıcılıkla ilgilenen Aycan Bayezit ile kurdukları kooperatifi konuştuk.

 

Aycan Bayezit

 

Kendi işlerinin patronu

Aycan Bayezit, Ahtamara Tarımsal Kalkınma Kadın Kooperatifi’ni kurma fikri ve sürecini şöyle anlattı: “Gevaş’ta kadınlar üretimin her alanında var ama sıra pazara geldiğinde hep işin dışında kalıyorlardı. Kazanılan paranın kullanımında ise söz sahibi olamıyorlardı. Aynı zamanda ürünlerinin çoğunu ya satamıyor ya da değerinin altında satmak zorunda kalıyorlardı. Bütün bunları yaşarken bir araya gelmemiz ve bu duruma bir çare bulmamız gerekir diye düşünürken, başvurular neticesinde Tarım ve Orman Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nden (FAO) destek almaya hak kazandık. Bu proje kapsamında düzenlenmiş olan uygulamalı çiftçi okulu eğitimine de katıldık. Orada bir araya geldik ve kooperatifi kurduk.”