Baba da ücretli doğum iznine çıkacak

Kadın Haberleri —

.

.

  • Almanya Aile Bakanı Anne Spiegel, düzenlenecek yeni bir yasayla babaların da ücretli doğum iznine çıkabileceğini belirtti.

Avrupa devletlerinden Almanya’da düzenlenecek yeni yasayla babalara da doğum izni geliyor.

Almanya Aile Bakanı Anne Spiegel, Rheinische Post gazetesine yaptığı açıklamada, çocuğa bakan ebeveyn dışındaki diğer ebeveyne de ücretli izin düzenlemesi getireceklerini belirtti. Çocuk doğar doğmaz izin hakkının geçerli olacağını söyleyen Spiegel, "Ebeveynlerden biri, genelde baba, yeni düzenlemeyle doğumdan sonraki iki hafta tam ücretli olarak işten izin alıp ailesinin yanında kalabilecek" dedi.

Yeşiller partisinden olan Aile Bakanı Anne Spiegel, ebeveynlerin doğum sonrası bebek bakımı için yıllık izinlerinden tasarruf yapmak zorunda kaldıklarına işaret etti. Çocuk bakım izni dönemini aralarında paylaşan çiftler için ebeveyn para yardımı alınan ay sayısının da artırılmasının planlandığını kaydeden Spiegel, "Çocuk bakımını eşit bir görev olarak gören çiftleri daha güçlü bir şekilde desteklemek istiyoruz" diye konuştu.

Mevcut düzenlemeye göre anne ve babalar dönüşümlü olarak 14 aya kadar ebeveyn para yardımı alabiliyor. Ayrıca çocuğa bakan anne ya da baba iş yerinden 3 yıla kadar ücretsiz izin alma hakkına sahip. İşverenin ücretsiz annelik iznini reddetme hakkı bulunmuyor.

Aile Bakanı Spiegel, yakınlarının bakımını üstlenen kişilere de işten izin hakkı ve ebeveyn para yardımı benzeri maddi destek planlandığını bildirdi.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.