Bakırhan: Daha fazlasını alacağız

Tuncer Bakırhan

Tuncer Bakırhan

  • HEDEP Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan, “Kayyumlara son vermemiz gerekiyor. Toplum içerisinde tekrar kayyum atanacak propagandasını yaymak istiyorlar. Kayyum atanan belediyeleri ve daha fazlasını alacağız” dedi. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan, Amed’de partisinin il ve ilçe örgütleriyle bir araya geldi. Saygı duruşu ile başlayan buluşmada konuşan Eşbaşkan Bakırhan, Kürtlerin daha örgütlü olmak zorunda olduğunu belirterek, “Bazen sayısal olarak çok olmak, haklı olmak, kazanmak anlamına gelmiyor. Öyle olsaydı dünyada yaşayan milyonlarca Kürt’ün statüsü olması gerekiyordu. Demek ki öyle olmuyor. Demek ki bizler örgütlü olmalıyız” dedi. 

Her Kürt’ü kazanmalıyız

Devletin, Kürtlerini sadece dilini ve kimliğini yok saymakla kalmadığını, aynı zamanda değerleriyle, gençlerinin geleceğiyle oynadığını kaydeden Bakırhan, şunları söyledi: “Çok pervasızca siyasetlerini Amed başta olmak üzere Kurdistan’da harekete geçiriyorlar. Halklarımızın acısını omuzlarında birinci derecede hisseden ve yönetimlerimizde yer alan arkadaşlarımızın çabasını biliyorum. Daha fazla insana ulaşmamız gerekiyor. Bu sisteme karşı her Kürt’ü, insanı kazanmak gibi çabamız olması gerektiğini söylüyorum. Tekçi, Türkçü anlayışa bizi mahkûm etmek isteyecekler. Siz de şahitsiniz Filistin için gözyaşı dökenler, söz konusu Kürtler olunca ceberut anlayışından vazgeçmiyor. Kürtler her zaman mazlum halkların yanındadır ama Amed’de Filistin halkı için döktükleri timsah gözyaşlarını, oradaki çocukların katledilmesini başarı gibi sunan sistem, Kürt karşıtıdır, bu sistemin ne dinle, ne inançla ne de insanlıkla alakası olmadığını ifade etmek istiyorum. Bu coğrafyanın başkentinde bir arada olmak üzerimize sorumluluk yüklüyor. Yeniden yapılandığımız, örgütlendiğimiz bu süreçte bunları teşhir ederek başarıya ulaşacağımızdan eminiz. 

Devletçi ve ulasalcı kodlar

CHP’de çok bir şey değişmeyecek gibi. Bu devletçi kodlarla, bu ulusalcı milliyetçi anlayış devam ettiği müddetçe isimlerin değişmesinin bir anlam ifade etmediğine şahit olduk. CHP Genel Başkanı’nın Kürt halkının iradesini, milyonlarca insanın irade olarak gördüğü Sayın Öcalan hakkındaki ifadelerini kabul etmiyoruz. Kürtleri karşı karşıya getirerek, karşılaştırma yapması ne etiktir ne ahlakidir ne de siyasete bir katkı sunar. Bu ayrıştırıcı dili terk etsinler. Kürt aktörlerin karşılaştırılmasını doğru bulmadığımızı belirtmek istiyoruz.

Paramiliteri güçleri kullanma

Sistem, katlederek sistem kazanamadı, ‘şahin–güvercin’ ayrıştırmasıyla kazanamadı. Şimdi daha kirli yöntemlerle geçmişteki paramiliter güçleri kullanarak kazanmak istiyor. Bu topraklarla uyumlu olmayan, halkımızın talepleriyle uyumlu olmayan, onları savunmayan, Kürtler için, Kürtlük için, Kurdistan için tek laf etmeyen, Rojava’daki katliamlara dur demeyen, Filistin’i de ağzından düşürmeyen bu paramiliter, devlet odaklı güçler karşısında da siz arkadaşlarımızı bir kez daha uyarmak istiyorum. Bu topraklar, bu coğrafya bizim, emek veren biz. Dilimiz, kültürümüz için defalarca ayağa kalkan, idam edilmemize, hapsedilmemize rağmen yine bundan vazgeçmeyen bizler, sistemin bu topraklara ektiği bu güçlerine karşı duyarlı olmalıyız. Biz sokaklarda olmalıyız, sıkmadık el bırakmamamız gerekiyor. Bizim mahallelerde, sokaklarda olmamız gerekiyor. Özümüzde bizi var eden, halkla iç içe siyasetimizi, yeni dönemde daha fazla örgütlememiz gerekiyor. Bizim olmadığımız yeri, bu Kürt karşıtları dolduruyor. Parti yöneticisi arkadaşlarımız, bu tehlikeli anlayışla daha fazla mücadele etmeli.

Canımızı siper ederiz

Başta Amed olmak üzere kayyumlarla yönetmelerine son vermemiz gerekiyor. Toplum içerisinde tekrar kayyum atanacak propagandasını yaymak istiyorlar. Kayyum atanan belediyeleri ve daha fazlasını alacağız. İktidar ve onun küçük ortağına seslenmek istiyorum; bu halkın canıyla kanıyla elde ettiği mevzileri, gerekirse canımızı siper ederek kayyumların Kürt halkın iradesini ele geçirmesine izin vermeyeceğiz. Buradan iktidarı ve kayyum sevicileri uyarmak istiyorum.”

Bakırhan’ın konuşmanın ardından toplantı, basına kapalı devam etti.AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.