Bakırhan: Sayıştay’a gına geldi

  • HEDEP Eşbaşkanı Bakırhan, açıklanan Sayıştay raporlarına dikkat çekerek, “Sayıştay her şeyiyle iktidarın denetiminde olan bir devlet kurumu ama artık onlara da gına geldi. Kayyumların yolsuzlukları yer aldı” dedi. 

Erdexan’da konuşan HEDEP Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan, belediyeleriyle ilgili tek bir usulsüzlük bulamayan Sayıştay’ın, kayyumların yaptıklarını örtemediğini belirterek, “Artık onlara da gına geldi” dedi. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan’ın Serhat bölgesini kapsayan ziyaret programının son durağı Erdexan (Ardahan) oldu. Sabah saatlerinde Qers’ten yola çıkan Bakırhan, Xoçvan’da kalabalık bir konvoy tarafından karşılandı. Bakırhan, buradaki karşılamanın ardından kent merkezinde yer alan Dursun Akçam Kültür Merkezi’nde düzenlenen halk buluşmasına katıldı. 

Birçok belediye ilgili açıklanan Sayıştay raporlarına dikkat çeken Bakırhan, “Sayıştay her şeyiyle iktidarın denetiminde ama artık onlara da gına geldi. Kayyumların bütün yolsuzlukları hepsi yer aldı. Sayıştay bir devlet kurumu olmasına rağmen, bugüne kadar tek bir kuruş usulsüzlük yakalamadı bizde. Hani biz belediyenin kaynaklarını gerillaya, PKK’ye gönderiyorduk. Bu yalanla kayyum atadılar. Sayıştay bu konuda bir tespit yaptı mı bir dava var mı? Bu mesele ile ilgili tek bir tutuklu arkadaşımız var mı, yok. Siz onurlu davanın birer bileşeni olarak gayet dik durun, onurlu ve umutlu durun. Her yerde kendi partinizin ortaya koyduğu ahlaki ve etik siyaseti anlatın. Onlar korksun ve utansınlar yolsuzluk yaptıkları, sizin çocuklarınızın geleceklerini çaldıkları için. Siyasi iradenizi cezaevine attıkları, Sayın Öcalan’a mutlak tecrit uyguladıkları için” dedi. 

Anayasal güvenceli statü 

Kürtlerin statüsünün anayasal güvenceye alınması gerektiğini belirten Bakırhan, şöyle devam etti: “Bu devletin Kürt karşıtı ittifakının dağılmasına ihtiyaç var. Bu topraklarda Alevilerin eşit haklara sahip olması gerekiyor. Bu topraklarda hırsızlık ve yolsuzluğun ortadan kaldırılmasına ihtiyaç var. Gençlerin geleceğe umutla bakacağı yarınlara ihtiyaç var. Bunun için muhalefet, her anlamda şapkasını önüne koyup güçlü bir işbirliği yapmak zorundadır. Bunu başarmadığımız sürece iktidar devam edecek. Başta Ardahan olmak üzere adaylarımızı demokratik bir şekilde halkın katılımıyla belirleyeceğiz. Bizi hak eden adayları belirleyeceğiz ve en geniş ittifaklarla çıkacağız. Yerel seçimler için yoğun bir çaba içinde olmalıyız. Bizden daha güçlü bir hareket yok. O cezaevleri katliamlar bizi yıldırsaydı bugün burada olmazdık, tarumar olurduk. Sizin emeğiniz ve dik duruşunuz sayesinde buradayız ve şimdi HEDEP’e, onurlu mirasımıza sahip çıkma zamanıdır.”

HEDEP yoksulun partisidir

Devletin Serhat bölgesini bilerek sefalete terk ettiğini belirten Bakırhan, şöyle konuştu: “Hem yoksullar hem daha pahalı yaşamak zorunda kalıyorlar. Anayasa’da sosyal bir hukuk devleti olduğu yazılıyor. Hukukunu zaten görmedik. Kürtler yüzyıldır ya darağaçlarında ya hapiste ya sürgünde ya partileri kapatılıyor. Yeni partimize ne olacağını bilmiyoruz, bunun için de bir şeyler düşünüyorlar. Sosyal deseniz, bu devlet Kürtler için hiç sosyal değil. Kürtler sosyal devlet ilkelerden hiç yararlanmadı. Biz tam da bunun için varız. Hukuk olsun, hak, adalet, sosyal devlet olsun. Kocaeliliyi, Ardahanlıyı ayırt etmesin. Konyalı ile Karslıyı, Iğdırlı ile İzmirliyi ayırt etmesin istiyoruz. Partimizin kuruluş gerekçelerinden biri de iktidarların ikiyüzlü Kürt karşıtı siyasetlerinin karşısında hak ve hukuk mücadelesini yürütmektir. HEDEP sizsiniz. Sobasını yakamayan, kombisini açamayan yoksulun partisidir HEDEP. Katledilen, yok sayılan kadının partisidir. Damallı, Posoflu, Göleli, Alevi, Türkmen yoldaşlarımızın partisidir HEDEP. Yüz yıldır dili kültürü kabul edilmeyen, ısrarla asimile edilmeye çalışılan Kürt’ün partisidir HEDEP. Emekçinindir, yoksulundur. Dolayısıyla bizim olan bu partiye hep birlikte sahip çıkmak gibi bir zorunluluğumuz var.” 

 

*****

Yargıtay HEDEP’i beğenmedi!

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin kısaltması olan HEDEP’in, 2003’te kapatılan HADEP’i çağrıştırdığı için değiştirilmesini istedi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 15 Ekim 2023’de gerçekleştirilen 4. Olağanüstü Kongre’de isim değişikliğine giderek, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi adına aldı. Partinin kısaltması ise HEDEP oldu. 

Değişikliğin bildirildiği Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HEDEP’i daha önce kapatılan Halkın Demokrasi Partisi’ni (HADEP) andırdığı gerekçesiyle kabul etmedi. Partiye gönderilen yazıyla HEDEP kısaltmasının değiştirilmesi istendi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, aldığı kararında 1994’te  kurulup 2003’te kapatılan HADEP’e işaret edilerek, “Kapatılmasına karar verilen Halkın Demokrasi Parti'nin kısa adı ile aynı olmamakla birlikte iltibasa mahal verecek şekilde benzerlik gösterdiği ve her iki siyasi partinin birbiri ile karıştırılmasına elverişli olduğu kanaatine varılmıştır. Bu yüzden Tüzüğün 1. maddesinde tanımlanan parti kısa adının Yasaya uygun şekilde yeniden düzenlenerek yasaya aykırılığın giderilmesi gerekmektedir” ifadeleri yer aldı. Başsavcılık, bu benzerliğin Siyasi Partiler Yasası'na aykırı olduğunu ileri sürdü. 

Parti yönetimi, kısaltmayı değiştirmek ya da Yargıtay'a itiraz etme seçeneklerini masaya yatırdı; bu konudaki somut adımı parti hukukçuları ile yapılacak toplantıdan sonra atacak.

HADEP, 13 Mart 2003’te "yasa dışı faaliyetlerin merkezi" olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmış ve Genel Başkan Murat Bozlak da dahil olmak üzere 46 HADEP'liye 5 yıl “siyaset yasağı” getirilmişti.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.