Bal arılarının Feraşin yolculuğu başladı

Toplum/Yaşam Haberleri —

8 Haziran 2020 Pazartesi - 12:13

MÜJDAT CAN /MA-ŞIRNAK

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı 10 bin nüfuslu Şenoba Beldesi’nde yaşayanların tek geçim kaynağı arıcılık ve hayvancılık. Yıllarca sınır ticareti yapan belde sakinleri, bu işi yapamaz hale gelince son yıllarda arıcılığa yöneldi. Beldede arıcılık yapanların sayısı her geçen gün artıyor.

Beldedeki evinin bahçesine yerleştirdiği 100 kovanla arıcılık yapan Tahir Gün, 8 yıldır bu işi yapıyor. Başlangıçta az sayıda kovanla bu işe koyulsa da gidererek kovan sayısının artırdığını anlatan Gün, arı kovanlarını yaz aylarında Beytüşşebap ilçesine bağlı Feraşin Yaylası’na çıkardığını dile getirdi.

YAYLALAR ZAMANI 

Bal üretiminde kesinlikle şeker kullanmadığını söyleyen Gün, yılda 400 kilo bal elde ettiğini belirtti. Bu üretim sayesinde ekonomik olarak iyi durumda olduğunu dile getiren Gün, “Geçimimi rahatlıkla sağlayabiliyorum. Şimdilerde arıları yaylaya götürmeye hazırlanıyoruz. Bir haftaya kalmaz havalar ısındığından artık yaylalara gitmeye başlayacağız. Üretimden memnunuz, halkımızın da bu güzel coğrafyada doğaya zarar vermeden bal üretimi yapabilir” dedi.

Bal üretiminin ekonomik olarak kazançlı olduğunu vurgulayan Gün, ilçenin doğasının elverişli olmasından dolayı işsiz kalan herkesin arıcılık mesleğini yapabileceğini belirtti.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.