Barajı kim vurdu?

Dünya Haberleri —

Nova Kahovka Barajı

Nova Kahovka Barajı

  • Ukrayna'nın Herson bölgesinde bulunan Nova Kahovka barajı vuruldu. Saldırıdan Rusya Ukrayna’yı, Ukrayna da Rusya’yı sorumlu tuttu.

Ukrayna ordusu Güney Komutanlığı Sözcüsü Vladislav Nazarov, Rus kontrolündeki bölgede bulunan Kakhovka Hidroelektrik Santrali’nin (HES) önceki gece Rus ordusu tarafından bombalandığını açıkladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy yaptığı açıklamada "Kahovka hidroelektrik santralinin tahribata uğraması, Ukrayna topraklarının her köşesinden çıkartılmaları gerektiğini tüm dünyaya teyit ediyor. Bunlara bir metre bile bırakılmamalı, çünkü her bir metreyi bile terör için kullanıyorlar" ifadelerini kullandı.

Rus haber ajansı TASS ise önceki gece bölgede hava operasyonu düzenlenmediğini ve barajın Ukrayna'ya ait bir Olkha çok namlulu roketatar sisteminden fırlatılan füzeyle vurulduğunu kaydetti.

Rusya'nın atadığı Nova Kakhovka Belediye Başkanı Vladimir Leontyev ise barajın tahrip olmasından Ukrayna'yı sorumlu tuttu. Leontyev bölgede su sıkıntısı yaşanacağını ve 80 yerleşim yerinin bundan etkileneceğini söyledi. Taşkın oluşmasının beklendiği bölgede ise vatandaşların yerleşim yerlerinden tahliyesine başlandı.

1956 yılında Dnipro nehri üzerine inşa edilen barajın 30 metre yüksekliğinde ve 3,2 kilometre uzunluğunda olduğu belirtiliyor. Kahovka hidroelektrik santralinin bir parçası olan baraj 18 milyar metreküp su tutuyor ve Zaporijiya nükleer santralinin enerji ve Kırım Yarımadası'nın su ihtiyacının karşılanmasında rol oynuyor. KİEV

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.