Başkan Apo’ya armağan olsun

Dünya Haberleri —

1. Dünya Gençlik Konferansı

1. Dünya Gençlik Konferansı

  • Dünya’nın sorunlarını tartışmak ve çözüm inisiyatifini ele almak isteyen 300’den çok aktivist ve 60 gençlik örgütü, Ronahî ve Youth Writing History ağının çağrısı ile Paris’te 3 günlük konferans düzenledi. 

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a armağan edilen 1. Dünya Gençlik Konferansı’nda “kaderimiz kendi ellerimizde” mesajı verildi. 

  • Açılış konuşmasını yapan Florian André, Rojava’da başlayan devrimi yayacaklarını ve 1. Dünya Gençlik Konferansı’nın Kürt Halk Önderi Öcalan’a adandığını söyledi. André: “Mücadelemiz sürüyor.”
  • Güney Afrika Sosyalist Hareketi üyesi Nehlali Bassum mesajında, "Biz diyoruz ki, biz olmadan kimse hakkımızda karar alamaz. Biz adil bir toplum inşa etmek istiyoruz. Yaşasın sosyalizm!" dedi. 

“Ronahî” ve “Gençler Tarih Yazıyor (Youth Writing History)” ağı tarafından ilki gerçekleştirilen Dünya Gençlik Konferansı, Fransa’nın başkenti Paris’te 300’de fazla genç aktivist ve dünya genelinden 60 gençlik örgütünün katılımı ile yapıldı. Üç gün süren yoğun tartışmalar ve renkli aktiviteler ile gençlik ruhunun en üst düzeyde gözler önüne serildiği konferans, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğüne atfedildi. Paris’te Komünist Parti merkezinde yapılan konferans dijital medya platformlarında online olarak verildi. Beklendiği gibi ilginin yoğun olduğu konferans 3, 4 ve Kasım’da gerçekleşti.
Hazırlık komitesi bu yoğunlukta ve yüksek katılımla yapılan konferansın alt yapısının 2015 ve 2019 Amed ve Kobanê’de gerçekleştirilen konferanslarla atıldığını, hederlerinin de tüm dünya gençlerine ulaşmak olduğunu söyledi. “Bizler Tarih Yazacağız – Gençlerin özgürlük mücadelesi durdurulamaz” şiarıyla düzenlenen konferans, gençlerin deneyimlerini paylaşmaları, toplumsal birer aktör haline gelmeleri, dünya siyasetinde söz ve bilgi sahibi olmaları, ortak değerler etrafında kendi prensipleri ile yürümelerini amaçlıyor. Konferansa, Arran (Katalonya) – Poder Popular (Arjantin) – MSD Gençlik (Suriye) – YXK/JXK, Kürt Öğrenci Birliği – Anakbayan (Filipinler) – Sudan Komünist Partisi – Retomada Aty Jovem (Guarani ve Kaiowa halkları; Brezilya) – Youth For Climate France – Ernai (Bask Ülkesi) – Trinacria (Sicilya) – Middle East Youth Initiative – Lista Demokraticnega Studentstva (Slovenya) – Sosialistisk Ungdom (Norveç), PEPS, Pour une Ecologie Populaire et Sociale (Fransa), Abahlali baseMjondolo (Güney Afrika) ile çok sayıda bağımsız gençlik hareketi katıldı. 

Rêber Apo’ya adandı
Konferansın açılış konuşmasını yapan Florian André, bu konferansı Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a adadıklarını belirtti. André, "Bu konferans Kurdistan'ın başkenti Amed'de 2015 yılında başladı. Daha sonra direnişin başkenti Kobanê'de 2019'da gerçekleşti. 2015'teki konferansın ardından faşist Türk devleti, Kurdistan'a karşı büyük bir savaş başlattı. 2019'da Kobanê'de yapılan konferanstan sadece 6 ay sonra Türk devleti Girê Spî'yi işgal etti. Bu konferansı devrimin lideri ve İmralı'da tecrit altında tutulan Abdullah Öcalan'a adıyorum. Artık zamanı geldi. Gençler, bu karanlıktan çıkış için toplumun öncülüğünü yapabilir. 21. yüzyılda devrim gerçekleşiyor. O devrim Rojava'da gerçekleşiyor. İdeolojilerin, mücadelenin, paradigmanın sona geldi diyenlere diyoruz ki hayır! Mücadelemiz sürüyor" ifadelerini kullandı.