Başlıca sorumlu Erdoğan'dır

8 Şubat 2023 Çarşamba - 16:00

6 Şubat 2023 Depremi

6 Şubat 2023 Depremi

  • CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın ülkeyi batırdığını belirterek, “Bu sürecin başlıca bir sorumlusu varsa o da Erdoğan'dır. Bu meseleyi asla ama asla siyaset üstü de görmüyorum. Bu duruma bizi onun siyaseti getirdi. Bu ülkeyi ne zaman batırsa 'yanımda olun' çağrıları yapıyor; hadi oradan, seninle işim olmaz, olmayacak da” dedi. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın ülkeyi batırdığını belirterek, “Bu sürecin başlıca bir sorumlusu varsa o da Erdoğan'dır. Bu meseleyi asla ama asla siyaset üstü de görmüyorum. Bu duruma bizi onun siyaseti getirdi. Bu ülkeyi ne zaman batırsa 'yanımda olun' çağrıları yapıyor; hadi oradan, seninle işim olmaz, olmayacak da” dedi. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mereş'in (Maraş) Bazarcix (Pazarcık) merkezli depremin ardından gittiği Hatay’ın Arsuz ilçesinde açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı görüntülü paylaşımda, korkunç bir yıkımın olduğuna dikkat çekti. Kılıçdaroğlu, “Burada yürek burkan görüntüler var. Kalbimiz sızlıyor. Depremden etkilenen insanlarımıza verebileceğim en önemli mesaj, Türkiye'nin kalbi, deprem bölgesinde atıyor. Asla ama asla yalnız değilsiniz. Halkımızın duygu, düşünce ve duaları onlarladır. Halkımız, yardım için elinden geleni yapmaktadır, yanınızdayız” dedi. 

İktidarın deprem karşısında sınıfta kaldığını dile getiren Kılıçdaroğlu, “Devlet nasıl yönetilir bilmiyorlar. Çok net söyleyeyim. Bu sürecin başlıca bir sorumlusu varsa o da Erdoğan'dır. 20 yıldır ülkeyi depreme hazırlamayan bu iktidardır. Onun için kendisiyle görüşmeyi de asla düşünmüyorum. Bu meseleyi asla ama asla siyaset üstü de görmüyorum. Bu duruma bizi onun siyaseti getirdi. Deprem vergilerini çetelere yedirdiler. Hani nerelerde o para? O paralar da yok. Ömrü boyunca devlete her biçimde vergi veren halk, ihtiyacı olduğunda devleti yanında göremedi. Varsa yoksa seçim, varsa yoksa Saray. Bu ülkeyi ne zaman batırsa 'yanımda olun' çağrıları yapıyor; hadi oradan, seninle işim olmaz olmayacak da” şeklinde konuştu. 

Tutuklanmanız gerekirse tutuklanın

Yaşananlar karşısında öfkeli olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “İnsanlarımızın halini gördükçe öfkem artıyor. Birileri bu ülkenin kaynaklarının nereye harcandığının hesabını vermek zorundadır. Onun için birilerinin felaketi yumuşatma çabalarına destek vermeyi asla düşünmüyorum. Belediye başkanlarımıza söyledim, kaynak sağlamak için ellerinden geleni yapacaklar. Bürokratik engel mi koyuyorlar; yapın, dinlemeyin. Bu halka ekmek, battaniye bulmak için tutuklanmanız gerekirse tutuklanın” diye seslendi. 

Milyonlar sokakta, söz bitti

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Ağız dalaşı, protokoller, bürokrasi bitti. Çünkü söz bitti söz... Milyonlarca insanımız sokaklarda. İmkanı olan gece arabasında uyuyor. Binlerce canımız enkaz altında yaralıyız. Hem üzgünüz hem öfkeliyiz. Artık onarma ve iyileştirme zamanıdır. Milletimiz zaten dayanışma içindedir. Benim Erdoğan ve Saray'ı ile dayanışmama gerek yoktur.” HATAY

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.