Başûr'un göç eden Hristiyanları

Toplum/Yaşam Haberleri —

19 Ekim 2020 Pazartesi - 22:00

HIRİSTİYAN

HIRİSTİYAN

  • Güney Kürdistan ve Irak'ta baskılar nedeniyle göç eden Hristiyanların sayısı artıyor.

Güney Kürdistan ve Irak kiliseleri geçmişe oranla daha az ziyaretçiyi ağırlıyor. Hristiyan din adamlarının sayısı da ciddi oranda düştü.
Hristiyan topluluğunun ağırlıkta yaşadığı Duhuk’ta bulunan 39 kilisede, toplam 8 rahip görev yapıyor.
Irak’ın bazı bölgelerinde bulunan Hristiyanlar’a ait çok sayıda mekan bölgedeki çatışmalar sonucunda ya yıkıldı ya da kapılarına kilit vuruldu.
Hristiyanlara ait mekanların bu duruma gelmesinde, Hristiyan toplumunun göçü, DAİŞ'le savaş sürecinde kaçırılanlar, yurtdışına göç, bölgedeki güvenlik kaygıları, evlerin yıkılması ve sosyal ilişkilerin zayıflamasına dayandırılıyor.

Sadece 8 rahip var
KirkukNow’a konuşan Nersi Kilisesi Rahibi Flip Dawud, “Duhok’taki 39 kilisemizde sadece 8 rahip var. Ciddi bir boşluk var. Onlarca rahibe ihtiyacımız var. Özellikle köylerde ihtiyaç var. Bazı köylere rahipler ayda bir kez gidebiliyor. Rahiplerin olmamasından dolayı bölge sakinlerinin çoğu merkezdeki kiliselere gitmek zorunda kalıyor” dedi.
Özellikle Ninova ve Duhok çevresinde güvenlik eksikliği ve çatışmaların sürmesi de bölgedeki Hristiyanların kiliseleri ziyaret etmesine engel oldu.

Türkiye'nin saldırıları
Türkiye devletinin işgal operasyonları ve saldırıları nedeniyle sınır bölgesindeki çok sayıda Hristiyan evlerini terk etmek zorunda kaldı. Bölgede en az 10 kilisenin kapısına kilit vuruldu.

Şengal'deki 80 kilise yıkıldı
6 yıl önce işgal saldırısıyla birlikte Şengal’den Duhok’un Simêli ilçesinin Sêci Köyü’ne göç etmek zorunda kalan Muna Hena Meti, savaştan önce Şengal’de 3 kilisenin olduğunu ve halkın sürekli ibadet için kiliseyi ziyaret ettiğini söyledi.
Şengal’deki 3 kilisenin yanı sıra 80 kilise ve Hristiyanlar’a ait mekanlar DAİŞ tarafından yağmalandı veya yıkıldı. Tahrip olan kiliselerin büyük bölümü ise hala onarılmadı.

250 bin Hristiyan göç etti
2014 yılında DAİŞ'in Musul’u işgal ettiğinde Hristiyanlar, Müslüman olmaları, vergi ödemeleri veya tüm taşınmaz mal varlıkları örgüte verilmesine dair 3 seçenek sundu. Hristiyanlar’ın ise evlerini terk etmekten başka çareleri kalmadı. Sadece Ninova’da 24 bin aile yurtdışına göç etmek zorunda kaldı.

90'larda 2 milyondu
Kürdistan Bölgesi’ndeki 700 bin göçmenin yüzde 7’si Hristiyan.
Kürdistan Bölgesi Diyanet İşleri Bakanlığı Hristiyan Dairesi Başkanı Halid Cemal, “90’larda sayıları 2 milyonu bulan Hristiyanlar’ın oranı Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde şu anda 400 bin. Sadece DAİŞ'le savaş sırasında 250 binden fazla kişi göç etti. Bizler Irak’taki Şii-Sünni savaşının kurbanları olduk. Hristiyanların bir kez daha bu ülkede huzur içinde yaşaması mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Çözüm özerklik
Duhok Meclisi Hristiyan üyesi Linus Udişo, 2 milyon Hristiyan nüfusunun 300 bine düştüğünü belirtti ve ekledi: “Bu rakam daha da düşecektir. Çözüm ise bölgelerimizin özerk olmasıdır… O zaman bölge halkı kendilerini koruyarak, bölgelerine istikrarı getirecek ve halkımız göç etmeyecektir.” KERKÜK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.