Batı Avrupa'da can kaybı 183'e yükseldi

Dünya Haberleri —

18 Temmuz 2021 Pazar - 15:45

foto: AFP/Verviers

foto: AFP/Verviers

  • Batı Avrupa’yı etkisi altına alan yağışlar nedeniyle yaşanan sel ve toprak kayması sonucu can kaybı 183’e yükseldi. Yetkililer tehlikenin devam ettiği yönünde uyarılar yaparken, Almanya’nın Bavyera ve Saksonya eyaletlerinde de sel felaketi yaşandı.

 

Küresel iklim değişikliği ve doğa sömürüsü, Batı Avrupa’ya sel felaketi olarak döndü. Yaşanan yoğun yağışlarlar Almanya, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, İsviçre ve Avusturya’da can kayıplarına ve büyük maddi hasara yol açtı.

Özellikle Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde etkili olan yağışların sel felaketine yol açması nedeniyle evler çöktü, yollar kapandı, birçok kişi suya kapılarak can verdi. Elde edilen son bilgilere göre Almanya’da toplam can kaybı 156’ya çıktı, 600’den fazla kişi yaralandı, kayıpları arama kurtarma çalışması ise devam ediyor.

300 milyonluk yardım

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz sel felaketinden etkilenenler için 300 milyon euroluk yardım yapılacağını duyurdu. Scholz ayrıca afet bölgelerinde yeniden onarım çalışmaları için milyarlık bir inşa programı önereceğini açıkladı. 

foto: AFP/ERFTSTADT

Laschet büyük tepki topladı

Öte yandan Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier Cumartesi günü Kuzey Ren-Vestfalya Başbakanı Armin Laschet ile Erftstadt'a giderek hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziye ziyaretinde bulundu. Steinmeier’in konuşması sırasında CDU’lu Laschet'in yanındaki bir grup ile birlikte güldüğü görüntüler yoğun tepkilere yol açtı. Laschet, tepkiler üzerine twitter hesabı üzerinden özür diledi.

Bavyera ve Saksonya’da etkili oldu

Almanya’yı sarsan yağışlar şimdi ise Bavyera ve Saksonya eyaletlerinde etkili olmaya başladı. Nehirlerin su seviyesi yükseldi, caddeler su altında kaldı, toprak göçü yaşandı, telefon ve internet bağlantıları koptu. Bazı evlerden tahliyeler başlarken, sel nedeniyle mahsur kalanların olduğu belirtiliyor.

foto: AFP/VALKENBURG

Avusturya’yı da vurdu

Almanya’nın bu güney bölgeleri ile birlikte Avusturya’da da alarm seviyesine geçildi. Salzbourg ve Tyrol kentlerinde itfaiyeciler seferber oldu. Hallein sular altında kaldı. Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, “Şiddetli yağışlar ve fırtınalar maalesef Avusturya'nın birçok yerinde ciddi hasara neden oluyor” açıklamasını yaptı.