Belçika yasalarını çiğnedi

Yurt Dışı Haberleri —

Kürt televizyonlarına yönelik polis baskınına ilişkin açıklama

Kürt televizyonlarına yönelik polis baskınına ilişkin açıklama

  • Fransa’nın talebiyle Belçika tarafından Kürt televizyonlarına karşı vahşice gerçekleştirilen baskına karşı avukatlar harekete geçiyor. Avukat Jan Fermon, Belçika’nın PKK kararına rağmen yapılan bu baskının kabul edilemez olduğunu belirtti.
  • Televizyonların avukatlığını üstlenen eski Belçika Adalet Bakanı Johan Vande Lanotte ise “Yapılan kesinlikle bir tacizdir. Belçika Adalet Bakanlığı neden bu şekilde davranıldığını kesinlikle açıklamak zorundadır” dedi.
  • Avrupa Parlamentosu onursal üyesi Jurgen Klute ise “Eğer Avrupa Parlamentosu kendilerine güvenilmesini istiyorlarsa AB üyesi Belçika’da dün yaşananların hesabını vermelidir. Belçika da açıklama yapmak zorundadır” diye konuştu.

EREM KANSOY/BRÜKSEL

Belçika’daki Kürt basın kuruluşları Medya Haber ve Stêrk Tv stüdyolarına Fransa’nın talebiyle yapılan korsanvari baskına ilişkin televizyon avukatları harekete geçti. 23 Nisan saat 01.30’da yapılan ve 4 saat süren baskın ardından televizyon binasına giderek basın açıklaması yapan avukatlar hukuki girişimlere başlayacaklarını da duyurdu.

Gazetemize konuşan Belçikalı avukat Fien Schreurs, “Polisler, Türkçe ve Kürtçe yayın yapan televizyon prodüksiyon binasına geceyarısı baskın düzenledi. Bu baskını adeta burayı istila eder gibi gerçekleştirdiler. Bina ve çalışanlara ait birçok eşyaya aşırı derecede zarar verdiler. Gazetecilerin laptop ve daha birçok ekipmanını kaçırdılar, binanın iletişim hatlarını da kestiler. Yapılanlara ilişkin yasal süreci başlatıyoruz” dedi.