Berlin Kürt Film Festivali 10. yılında

Toplum/Yaşam Haberleri —

22 Eylül 2020 Salı - 14:18

  • Bu yıl 10’ncusu gerçekleştirilecek olan Berlin Kürt Film Festivali, 8-31 Ekim tarihleri arasında çevrimiçi düzenlenecek.

Bu yıl 10’ncusu gerçekleştirilecek olan Berlin Kürt Film Festivali, 8-31 Ekim tarihleri arasında çevrimiçi düzenlenecek. Odağında çevre, politika, göç, savaş ve tarih gibi konuları ele alan 70’e yakın filmin gösterileceği festivalde panel, sergi ve konserler de olacak.
Berlin Senatosu ve Goethe Enstitüsü tarafından desteklenen festivalin sanat yönetmenliğini Almanyalı sinemacı Lea Drescher, koordinatörlüğünü Katherina Nasterowa ve Roj Younus üstlenirken, festivalin program küratörlüğünü ise sanatçı Leyla Toprak gerçekleştiriyor.

Açılış filmi
Babylon Mitte’de düzenlenecek açılış töreninde, Yunan yönetmen Daphne Charizani imzalı Sisters Apart (2020) filmi gösterilecek. Dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan Sisters Apart, Alman ordusunda görevli Kürt asker Rojda’nın kardeşini bulmak için Almanya’dan Irak’a gitmesini konu alıyor. Festival haftası boyunca yerel sinemalarda yaklaşık 20’ye yakın uzun metraj kurmaca filmin yanı sıra, deneysel sinema örneklerinden oluşan bir seçki de seyirciyle buluşacak.

Yol yenilenmiş kopyasıyla gösterilecek
Berlin Kürt Film Festivali, bu yılın odak noktasını Türkiye’deki Kürt sineması olarak belirledi. Türkiye’de Kürt sinemasının bir panoraması olan ve üç ayrı kuşaktan filmlerin yer aldığı programda 40’a yakın kurmaca, belgesel, deneysel ve çocuk filmi seyirciyle buluşacak. “Focus” bölümünde, Kürt sinemasının öncü ismi Yılmaz Güney’in, Cannes'da Altın Palmiye kazanan Yol (1982) filmi yenilenmiş (restore) kopyasıyla yer alıyor.

İlk kez kısa film yarışması
Bu yıl festival kapsamında ilk defa genç sinemacıları desteklemek ve görünür kılmak amacı ile kısa film yarışması düzenlenecek. Festivale başvuran yüzlerce film arasından seçilen 12 kısa filmin yarışacağı kısa film bölümünde, yönetmen Soleen Yusuf, oyuncu Nazmi Kirik ve Goethe Enstitü direktörü Thomas Kössler’den oluşan jüri tarafından seçilecek ve ilk üç film ödüllendirilecektir.
Festivalin 10. yıldönümüne özel olarak, daha önceki yıllar festivalde gösterilmiş olan ödüllü 10 film online olarak festivalin websitesi üzerinden sinemaseverlere sunuluyor. 15 Ağustos tarihinde başlayan online gösterimler yıl sonuna kadar devam edecek. Filmler https://kurdishfilmfestivalberlin.kinow.tv/en/c/anniversary-special adresinden online olarak izlenebilir.
Açılış gecesi ve festival haftası boyunca Ciwan Haco, Rojda, Kerem Gerdenzeri (Koma Wetan) ve Hani gibi Kürt müziğinin güçlü isimleri online konserlerle sinemaseverlerle buluşacak. BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.