Berlin’den zindan direnişine selam

Diaspora Haberleri —

13 Ocak 2021 Çarşamba - 16:47

  • Almanya'nın başkenti Berlin'de açlık grevindeki tutsaklar ile dayanışmak ve tutsakların taleplerini uluslararası kamuoyuna duyurmak amacıyla başlatılan oturma eylemi 4. gününde devam ediyor.

 

Türkiye ve Kürdistan cezaevlerinde siyasi tutsakların Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin son bulması, cezaevlerinde yasadışı keyfi uygulamaların son bulması, amacıyla başlattıkları açlık grevi eylemi 49. gününde. Açlık grevleriyle dayanışma için Berlin’de başlatılan, farklı inanç, kültür, dil ve siyasal geçmişe sahip kişilerden oluşan eylem pandemi koşulları nedeniyle günde iki saat gerçekleşiyor. İlk iki günde kar ve yağmurun azizliğine rağmen devam eden eylemde, tecride ilişkin Almanca, Kürtçe ve Türkçe konuşmalar yapılıyor ve bildiriler dağıtılıyor. Günün finali ise zindan direnişiyle özdeşleşmiş "Berxwedan Jiyane" ve "Bîjî Berxwedana Zindanan" sloganlarıyla yapılıyor.

16 Ocak’ta ikinci grup başlıyor

Oturma eylemine katılanlardan Irak Parlamentosu’nun YNKli eski milletvekili Muhsin Osman, "Türkiye tarihine bakıldığında zulüm tarihi olduğu görülür. Özellikle Erdoğan dönemi. Erdoğan kendi psikolojik hastalığını Ortadoğu'daki halklar, ki bunların Kürt, Türk veya Arap olması fark etmez, üzerinde pratiğe dönüştürmek istiyor. Fakat bugün Kürtler uyanmış, sosyal ve  görsel medya kanalları aracılığıyla Erdoğan uygulamalarını teşhir ediyor. Avrupa devletlerine de çağrıda bulunuyoruz. Erdoğan ve onun diktatörlüğü ile ilişkilerinize son verin. Bugün bu diktatörlüğün ilk bakışta sadece Kürtlere kötülük yaptığı fikri olabilir ancak eni sonu tüm milletlere zarar verir" diye konuştu.

11 Ocak’ta başlayan oturma eyleminin ilk grubunda Kürdistanlı ve Türkiyeli siyasetçiler, kurum temsilcileri yer alıyor. 16-20 Ocak arasında ise oturma eylemini ikinci grup devralacak.

BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.