Biden’dan ‘diplomasi’ atağı

Dünya Haberleri —

5 Şubat 2021 Cuma - 16:20

  • ABD’nin dış politika öncelikleriyle ilgili ilk konuşmasını gerçekleştiren Başkan Joe Biden; Yemen’deki savaşa artık destek vermeyeceklerini, ABD'nin kabul edeceği mülteci sayısının 15 binden 125 bine çıkarılacağını, Almanya'daki askeri birliklerinin mevcut durumunu koruyacağını açıkladı.

 

ABD Başkanı Biden, "Amerika geri döndü, diplomasi geri döndü" sözleriyle ülkesinin dış politikadaki önceliklerini sıraladı. Yürütecekleri politikada diplomasinin yeniden merkezde olacağını ifade eden Biden, ABD'nin ihmal ettiği ittifakları yeniden inşa edeceklerini kaydetti.

Yemen'deki savaş artık bitmeli

Öncelikli gündemlerinin Yemen’deki savaş olduğunu dile getiren Biden, Yemen hükümeti ile Husiler arasında 6 yıldır süren ve 110 binden fazla kişinin öldüğü ülkedeki savaşta sağlanan silahlar başta olmak üzere tüm ABD desteğini sonlandıracaklarını dile getirdi. Biden, "Bu savaş artık bitmeli” diye ekledi. 

Rusya’ya boyun eğmeyeceğiz

ABD Başkanı Biden diplomasi politikaları kapsamında yapacakları diğer değişiklikleri ise şöyle sıraladı:

* Rusya ile diplomatik angajman halinde olacağız. Fakat Rusya’nın agresif eylemleri karşısında ABD’nin boyun eğdiği günler sona erdi.

* En ciddi rakibimiz olan Çin'in güvenliğimiz ve demokratik değerlerimiz için yarattığı tehditlerle mücadele edeceğiz. ABD'nin çıkarlarıyla uyumlu olduğu sürece Pekin'le çalışmaya hazırız.

* ABD'nin kabul edeceği mülteci sayısını 15 binden 125 bine çıkaracağız.

*  Almanya'da bulunan Amerikan birlikleri mevcut halini koruyacak.

 

LGBTQİ hakları için muhtıra

ABD Başkanı Joe Biden, LGBTQİ bireylerin haklarının uluslararası çapta korunması için ekonomik yaptırımları da kapsayan bir muhtıra imzaladı.

Biden, yetkili mercilerden LGBTQİ haklarını ihlal eden hükümetlere yönelik ekonomik yaptırım veya vize kısıtlaması gibi uygulamaların devreye konulmasını istedi. İmzalanan belgede "Kim olursa olsun veya kimi severse sevsin, her birey saygı ve onur çerçevesinde muamele görme ve korkmadan yaşama hakkına sahiptir" denildi.

Biden’ın ayrıca, diğer ülkelerdeki LGBTQİ bireylerine yönelik şiddet ve ayrımcılık konusunun insan haklarına ilişkin yıllık raporlarda yer alması içi Dışişleri Bakanlığına direktif verdiği bildirildi.

Türkiye kınandı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Boğaziçi Üniversitesi’ne yönelik baskılara ve hükümet yetkililerinin LGBTİ bireylerini hedef göstermesine ilişkin "Cinsel azınlıklara karşı nefret söylemini şiddetle kınıyoruz” açıklamasını yapmıştı. Öğrencilerin gösteri özgürlüğü hakkını kullandığını belirten Price, LGBTİ bireylerine yönelik nefret söylemlerine tepki göstererek, öğrencilerin serbest bırakılması çağrısını yapmıştı.

WASHINGTON

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.