Bin 36 gündür Diril'den haber yok

7 Kasım 2022 Pazartesi - 19:30

Hurmüz Diril

Hurmüz Diril

  •  Beytüşşebap’ta kaçırılan Şimuni Diril’in (65) cenazesi çocuklarının çabası sonucu bulunurken, aradan geçen bin 36 güne rağmen eşi Hurmüz Diril’den (71) haber yok. 

 

MUSTAFA DOĞAN/AMED

Diril çiftinin kızı Gülcan Diril, "Ortada suç ve ihmaller var. Bunun bedelini biz çocukları, kardeşleri olarak ödemeyeceğiz. Babamız bulunmak zorunda" dedi.

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Keldanilerin yerleşim yeri olan ve defalarca boşaltılan Mehri (Kovankaya) köyünde yaşayan Şimuni Diril ve eşi Hurmüz Diril, en son 7 Ocak 2020'de İstanbul'da yaşayan çocukları ile telefonla görüştü. Diril çiftinin "11 Ocak'ta köye gelen üç PKK'li tarafından kaçırıldığı"nı bir gün sonra köye gelen Diril ailesinin çocuğu ve yakınlarına söyleyen kişi ise köyde onlarla birlikte tek olarak yaşayan akrabaları Apro Diril idi. Kaçırılan Şimuni Diril'in cansız bedeni, 20 Mart'ta köye 800 metre uzaklıkta dere yatağında oğlu Kemal Diril tarafından bulundu. Hurmüz Diril'den ise bugüne kadar bir haber alınmış değil. Çocukları kapsamlı bir soruşturma yapılmamasından şikayet ederken, tek sanık olarak yargılanan Apro Diril, üç kez tutuklanıp serbest bırakıldı. En son duruşmada da savcı tutuklu bulunan Diril'in tahliyesini talep etti. Şüphelilerin el konulan tape kayıtları da henüz açıklanmış değil. 

Kapsamlı soruşturma yapılmadı

"Zamanında ve etkili bir soruşturma yapılmış olsaydı şimdiye dek fazlasıyla yol alınmıştı. İhmaller ve eksik bilgiler zincirlemesi bizleri gerçeğe ulaşmakta zorluyor. Bu da haliyle babamıza da ulaşmamızı zorlaştırıyor" diyen Gülcan Diril, olayın olduğu ilk günden itibaren, kapsamlı bir araştırma ve arama yapıldığına kesinlikle inanmadığını söyledi. Diril, “İlk günlerde etkili ve donanımlı bir arama yapılmadığı gibi halen de yapılmış değil. Kış şartlarını tolere ettiğimizi düşünsek dahi, annemizin cansız bedenini bulmak abime, bizlere kaldı. Bunun cinayet olduğu biliniyor. Babamızın da aynı akıbeti yaşamış olma ihtimali göz önünde bulundurularak, kapsamlı bir arama yapılması gerekirdi" şeklinde konuştu. 

Bunun yapılmadığının altını çizen Diril, “Defalarca talep etmiş olmamıza rağmen olay yerine kadavra köpekleri ile gelinmedi. Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) ekipleri gönderilmedi. Ortada suç ve ihmaller var. Bunun bedelini biz çocukları, kardeşleri olarak ödemeyeceğiz. Babamız bulunmak zorunda" dedi.