Bir gün tok, altı gün açız

23 Kasım 2021 Salı - 17:30

.

.

  • Wan’ın İpekyolu ilçesinde tandır ekmeği dahi yapamaz duruma gelen kadınlar, ekonomik krizin sorumlusu olan iktidarı hamur ve yağ kaplarıyla protesto etti. Kadınlar, “Bir gün tok, altı gün açız” diyerek, ekonomik krizin nedeninin savaş olduğunu kaydetti.

 

AKP-MHP iktidarının Kürt soykırımında ısrarının bir parçası olarak yürüttüğü özel savaş politikası, rant, ekonomik adaletsizlik ülkede ekonomik krizin derinleşmesine yol açtı. Halk evinin temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz duruma geldi.

Wan’ın İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir Mahallesi’nde tandırda ekmek pişiren kadınlar, un ve yağa gelen zamlar nedeniyle ekmek yapamadıklarını söyledi. 
Ekonomik krize dikkat çekmek amacıyla mahallede boş hamur ve yağ kapları ile eylem yapan kadınlar, iktidarı protesto etti. Seslerini duyurmak isteyen kadınlar, “Bir gün tok, altı gün açız” dedi. 


 
Eve boş dönüyorlar

Kadınlardan Ayten Salgür,  ekonomik kriz nedeniyle insanların çocuklarına dahi bakamadığını belirtti. Bir hafta önce 200 TL olan bir torba un fiyatının şuan 285 TL, 18 litre sıvı yağ tenekesinin fiyatının da 500 TL olduğunu söyleyen Salgür, “Krize karşı ses çıkarmaları gerek. Hükümet insanları aç bırakmış, perişan etmiş, yardıma muhtaç hale getirmiş. ‘Ya benden olacaksın ya da aç kalacaksın’ dayatmasında bulunuyorlar. Eskiden markete gittiğimizde alış verişimizi yapar gelirdik ama şuan gidip fiyatları görünce ensemizi kaşıyıp evimize geliyoruz. Bu duruma razı olmayacağız” dedi.

Erken seçim isteyen Salgür, ekonomik krizin nedeninin savaş olduğunu belirterek, hükümetin gidici olduğunu kaydetti.


 
Yoksul artık yaşamıyor

Zarya Salgül de pazarda artık sebze dahi alamadıklarını belirtirken, Esmer Gülşen evde 5 nüfus olduklarını, eşinin engelli olduğunu ve yoksulluk içine hayatta kalmaya çalıştıklarını dile getirdi. Belli dönemlerde devletin dağıttığı kömür yardımlarını aldıklarını, ancak kömürlerin yanmadığını ifade eden Gülşen, “Yoksul artık yaşamıyor. Bir gün tok, altı gün açız. Sabah kalkar kalmaz ne yapacağımızı düşünüyoruz. Evde bir şey yok. Pazara gitsen de bir şey alamıyorsun” dedi.