Bir kilise daha satışa çıkartıldı

Toplum/Yaşam Haberleri —

18 Ocak 2021 Pazartesi - 16:00

  • Bir internet sitesinde Bursa’da bulunan bir kilise satışa çıkarıldı. Kilise için 6 milyon 300 bin lira istendi. 

Bir internet sitesinde Bursa’da bulunan bir kilise satışa çıkarıldı. Kilise için 6 milyon 300 bin lira istendi. Sahibinden.com adli internet sitesinde “Bursa’da Kültür Sanat Merkezi/Müze/Otel Olabilecek Tarihi Kilise” başlığıyla bir kilise satışa çıkarıldı. Verilen ilanda, kilisenin satışı için 6 milyon 300 bin lira talep edildi. “Ticari sırların ve kişisel verilerin korunması” gerekçesiyle temsili fotoğraflar kullanılan ilanda, kilisenin ismi ve yeri paylaşılmadı.

İlanda, “Bursa bölgesinde yer alan ve özel mülkiyet statüsüne geçmiş tarihi kilise satışa sunulmuştur. Bölgede yasayan Ermeni nüfusu için inşa edilen kilise, mübadele sonrası nüfusun ayrılması nedeniyle özel mülkiyete geçmiştir ve 1923 yılından itibaren bir süre tütün deposu, ardından da dokuma fabrikası olarak kullanılmıştır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren bir bölge içerisinde, bilinen bir konumda yer alan kilise, lokasyonu itibariyle turistik amaçla değerlendirilebilir” ifadelerine yer verildi.

 

Mardin’de de yaşanmıştı

Mardin’in Artuklu ilçesindeki Mor Yuhanna Kilisesi de Ekim 2020’de satışa çıkarılmıştı. 7 milyon 250 bin lira satış bedeli istenen kilisenin ilanı, hala Sahibinden.com sitesinde yayında. Yine mülkiyeti şahsa ait olan Bursa’nın Setbaşı semtindeki Ermeni Katolik Kilisesi ise 2016 yılında 1.5 milyon dolara satışa çıkarılmıştı. Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı Trilye Mahallesi’ndeki Aziz Yuhanna Kilisesi için 2015’te 1 milyon dolar bedelle satılık ilanı verilmişti. BURSA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.