Bir varsayıma 3 ağırlaştırılmış müebbet!

Dosya Haberleri —

Nevzat Öner

Nevzat Öner

  • Van’da 2020'de Vefa Sosyal Destek Grubu’na yapılan silahlı saldırıda 2 kişi öldü, 1 kişi yaralandı. HDP Özalp Belediye Meclis üyesi Nevzat Öner, aracı saldırının yapıldığı araçla benzeştiği için 3 kez ağırlaştırılmış hapis cezasına çarptırıldı. Av. Abdurrahman Karabulut, HDP’li olduğu için olayın Öner'in üzerine yıkılmaya çalışıldığını söyledi.
  • Van F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutsak olan Nevzat Öner, “Bütün maddi deliller olay anında orada olmadığımı, söz konusu aracın benim aracım olmadığını açıkça göstermesine rağmen 3 ağırlaştırılmış müebbet ve 18 yıl ceza verilmesi tam anlamıyla hukukun, yasal ve anayasal düzenin katliamıdır" ifadelerini kullandı.

MAHİR FIRAT FİDAN/VAN

Türk yargısının skandallarının ardı arkası kesilmiyor. Ortada bir delil olmadan sadece Kürt olduğu için "doğal olarak suçlu" görülen Kürtlere ceza yağdırmak Türk yargı sisteminde "rutin bir hal" alırken, Adalet mekanizmasının da çöküşünü gözler önüne seriyor. Bu skandallardan biri de Van'da yaşandı. Özalp ilçesine bağlı Memedalan (Mehmetalan) Mahallesi’nde 14 Mayıs 2020 tarihinde Vefa Sosyal Destek Grubu görevlilerini taşıyan belediye aracına uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. Saldırıda Yıldırım Demir ve Kinyas Karalioğlu yaşamını yitirdi, belediye çalışanı Taner Temizer ise yaralandı. Yaşanan olayın ardından aralarında HDP yöneticilerinin de olduğu 43 kişi gözaltına alındı; 35 kişi hakkında takipsizlik kararı verilirken, 4’ü tutuklu 8 kişi hakkında ise “örgüt üyesi olmak” ve “devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak” iddialarıyla dava açıldı.

Tek tutuklu Öner

Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 20 Nisan 2021 tarihinde görülen duruşmada Fevzi Keleş, Cemil Göz ve Mehmet Döner tahliye edilirken, HDP Özalp Belediye Meclis üyesi Nevzat Öner’in ise tutukluluğunun devamına karar verildi. Nevzat Öner’e, sonraki duruşmalarda hakkında “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” suçunu işlediği iddiası ve olayda yaşamını yitiren Yıldırım Demir ve Kinyaz Karalıoğlu'nu “kasten öldürme” suçlamasından “3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis” cezası verildi. Taner Temizel'e karşı “nitelikli kasten öldürmeye teşebbüs” suçunu işlediği iddiasıyla da 18 yıl hapis cezası verildi. Nevzat Öner’in eşi Adalet Öner de aynı dosyadan tutuksuz yargılandı.

Bir hukuk garabeti

Mahkeme, olayda yaralanan Taner Temizer’in ifadesinde “gri renkli bir araçtan kendilerine saldırı düzenlendiği” ifadesine dayanarak Nevzat Öner’in cezalandırılmasına karar verdi. Buna dayanak olarak da, dosya kapsamında bir kısım şahısların beyanlarının alınması ve bahse konu şahısların olay saatinden sonra Aksorguç Mahallesinden Seydibey istikametine doğru hızlı bir şekilde Megane marka bir aracın gittiğini ifade etmeleri oldu. Bu beyanların ardından bu istikamette kamera kaydı incelemesiyle bahse konu aracın tespiti (plaka tespiti değil) ve ardından kamera kayıtlarındaki araç ile Nevzat Öner'in 31 DB 367 plaka sayılı aracı üzerine karşılaştırma yapıldı. Yapılan karşılaştırma neticesinde her iki araç arasından jantlar, araç üstü yanık ve bazı hususlarda benzerlikler olduğu ifade edildi. Avukat Abdurrahman Karabulut bu duruma itiraz ederek, olay tarihinde silahlı saldırıyı gerçekleştiren aracın kamera kayıtlarında tespiti yapılan araç olmadığı çünkü kamera kayıtlarındaki ve tanıkların ifadelerinde geçen aracın, Taner Temizel'in beyanında belirttiği istikametin tam tersi yönünde gittiğini aktardı. Bu sebeple Karabulut kamera kayıtlarındaki aracın olaya karışan araç olduğu iddia edilemeyeceğini söyledi.

Emniyet araştırmadı

Avukat Abdurrahman Karabulut, olayın asıl faillerinin tespiti amacıyla, daha önceden mahkemeden olay gününe dair, "Mehmetalan Kavşağı - Özalp" istikametine doğru kamera kaydı incelemesinin yapılmasını ve tespit edilecek görüntüler üzerinde CD çözüm tutanağının hazırlanmasını talep ettiklerini fakat mahkeme tarafından bu taleplerine dair emniyete yazı yazıldığını emniyet tarafından ise herhangi bir araştırma yapılmadığını aktardı.

Bilirkişi incelemesi kabul edilmedi

Ayrıca Av. Karabulut, bu hususta şu bilgileri aktardı: ''Yani Mehmet Alan Kavşağından Şehittepe - Çubuklu - Seydibey istikametine giden aracın plaka tespiti yapılmamış ve bu aracın 31 DB 367 plaka sayılı araç olup olmadığı tam olarak tespit edilememiştir. Bu kapsamda mahkemeden, Mehmet Alan Kavşağından Şehittepe - Çubuklu - Seydibey istikametine giden aracın 31 DB 367 plaka sayılı araç olup olmadığına dair bilirkişi incelemesi yaptırılmasını ve buna ilişkin rapor aldırılmasını talep ettik. Ancak mahkeme bu talebimizi de kabul etmedi. Öncelikle geri dönme ihtimalinin olmadığını belirtmemiz gerekmektedir. Çünkü Taner Temizel alınan beyanında saldırıdan sonra 10-15 dakika içerisinde bu yoldan herhangi bir aracın geçmediğini ifade etmiştir. Dolayısıyla saldırıyı yapan araç geri dönmemiştir.''