Bira Zeyna’da elektrik zulmü

Toplum/Yaşam Haberleri —

14 Eylül 2022 Çarşamba - 17:30

Bira Zeyna mezrası

Bira Zeyna mezrası

  • Amed’in Kulp ilçesine bağlı Bira Zeyna mezrası sakinleri, 10 yıldır elektrik sorunu yaşıyor. Bira Zeyna, 1994 yılında "güvenlik" gerekçesiyle yakılan yerleşim yerlerinden biri.

Amed’in Kulp ilçesine bağlı Bira Zeyna mezrası sakinleri, 10 yıldır elektrik sorunu yaşıyor. Bira Zeyna, 1994 yılında "güvenlik" gerekçesiyle yakılan yerleşim yerlerinden biri. Mezranın boşaltılması sonrası halkın büyük bölümü göç etmek zorunda kaldı. Göç edenlerin bazıları 2002'den sonra yeniden mezraya dönerek, yeni yaşamı inşa etti. Toplam 12 hanenin bulunduğu mezrada yaşanan sorunların başında elektrik geliyor. Düşük voltaj elektrik verildiği için birçok elektronik ürün kullanılamıyor. Ayrıca sık sık yaşanan elektrik kesintileri de çalışan ürünlere zarar veriyor.  

Tek hattan elektrik veriliyor

Mezranın boşaltılması sonrası 2002'de yeniden dönenlerden biri olan Muhammed Mustafa Bayram, dönüş yaptıkları günden bu yana elektrik sorununu yaşadıklarını ifade etti. Bayram, "Köye gelen elektrik az olduğu için ciddi sorunlar yaşıyoruz. Yeterli akım gelmediği için buzdolabı, televizyon ve elektronik eşyalar zarar görüyor. Hasarımızın sebebi DEDAŞ'tır. 2002'den bugüne kadar tek hattan elektrik veriliyor. Bu da bu kadar evi aydınlatmaya yetmez. Bugün bir buzdolabı 15 ya da 30 bin TL. O kadar parayı nereden bulacağız? Elektrik kullanmasak bile her ay elektrik faturası alıyoruz. Kullanmadığımız elektriğin parasını bizden alıyorlar” dedi. 

Her ay elektrik faturası ödüyoruz

Faike Bayram, astım hastası 11 yaşında bir çocuğunun olduğuna işaret ederek, "Durumu zorlaştığında astım makinesini kullanabiliyoruz. Ama kışın elektrik olmadığı için makineyi kullanamıyoruz. Elektrikten dolayı birçok sorunumuz var. 20 bine buzdolabı aldık, birkaç yıl kullandık ve şimdi hasarlı. Tüm bu soruna rağmen her ay elektrik faturasını düzenli olarak ödüyoruz. Aldıkları para haramdır” tepkisinde bulundu. 

Çocukları karanlığa mahkum ettiler

Bir başka mezra sakini Şakir Bayram ise, buzdolabını çalıştıramamaktan dert yandı. Bayram, "Evimizde donmuş suyumuz yok. Çocuklar okula gidiyor ve karanlıktan dolayı ders çalışamıyorlar. Sorunun çözümü için defalarca başvurduk ama hiçbir şey yapmadılar. Ya elektriği doğru versinler ya da tamamen kessinler. Kullanamadığım elektriğin parasını neden ödüyorum?" diye sordu. AMED

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.