Birlikte Biradost’u bombaladılar

  •  Barzani ailesi, Kürt düşmanlarıyla işbirliğini her geçen gün daha da derinleştiriyor. 23 Ağustos'ta Türk Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Hewlêr'de Neçirvan Barzani ile iki kez görüştü. Görüşmelerin ardından Kürt halkının bulunduğu alanlara bombalar yağdırıldı, Barzani de Fidan'a övgüler yağdırdı.

 

Kürt kazanımlarına yönelik saldırılarına aralıksız devam Türk devleti, savaşı daha da derinleştirmek için girişimlerini sürdürüyor. Kürt karşıtlığını ise yine işbirlikçi Kürtler üzerinden yapıyor. Bu işbirlikçi yapının başını ise KDP çekiyor. KDP, Kürt düşmanlarıyla ilişkilerini her geçen gün arttırırken, Özgürlük Hareketi'ne karşı saldırılarda da büyük rol alıyor. 23 Ağustos'ta Türk Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hewlêr'de Kurdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ve Kurdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani ile görüştü. İlk görüşme sabah saatlerinde yapılırken, ikinci bir görüşmenin de yapılması dikkat çekti. 

Görüşme sonrası saldırı

Hakan Fidan’ın Hewlêr’i ziyareti kapsamında Barzani ailesi ile görüşmesinin hemen ardından işgalci Türk devlerine ait SİHA’lar Biradost’u bombaladı. 23 Ağustos akşamında başlayan ve 24 Ağustos akşamına kadar devam etti. Hewlêr’e bağlı Biradost bölgesinin Sîdekan alanını farklı zamanlarda 3 defa bombaladı. İlk olarak Sinin Yaylasını hedef alan Türk devleti, ilerleyen saatlerde de Biradostlu göçmenlerin çadırlarının olduğu alanı bombaladı. Hewlêr’in Sîdekan ilçesine bağlı Mêrgemîr’de göçmenlerin çadırlarının olduğu alana yönelik gerçekleştirilen saldırıda ise yaralı ve şehitlerin olduğu ifade edildi. Rojnews’in elde ettiği bilgilere göre Biradost’a bağlı Lêtani köyü sakinlerinden Zêrîn Hasan, tarım amacıyla gittiği Mêrgemîr’d işgalci Türk devletinin çadırına yönelik gerçekleştirdiği bombardıman sonucunda çadırdakilerle beraber şehit düştü.

Barzani'den Fidan'a övgüler!

Kürt halkına yönelik bombardımanlar ise KDP'den övgüler aldı. Ziyaretten duyduğu memnuniyet duyduğunu açıklayan Neçirvan Barzani, Kurdistan Bölgesi'nin Türkiye ile ortak ekonomik, ticari ve güvenlik çıkarları kapsayan ilişkilerine büyük önem verdiğini vurguladı. Barzani, Kürt düşmanı Fidan'a övgüler yağdırdı.

'Bu Kürt halkına ihanettir'

Hawar Haber Ajansı'na (ANHA) konuşan Kürdistan Demokrat Partisi-Suriye (PDK-S) Genel Sekreteri Ciwan Siko, bazı Kürt partilerinin Türk devletine destek vererek Medya Savunma Alanları’na darbe vurmayı amaçlayarak gerilla noktalarına saldırılar yaptığını söyledi. Siko, "Ama bu Kürt halkına ihanettir. Bu işgalci Türk devletine ajanlık yapmaktır. Kendi topraklarına işgalci getiren herkes, halkının ve tüm dünyanın gözünde hain olarak görülür” dedi.

'Engel olamayacaklar'

KDP'nin Türk devleti ile olan işbirliğine tepki gösteren Siko, "KDP Başûr’da ne yapıyorsa, ENKS de Rojava'da aynısını yapıyor. Kurdistan'ın demografik yapısını değiştirmek için işgalcilerle iş birliği yapıyorlar. Onların Kürtlüklerine dönmelerini umuyoruz. Yanlış tarafta durduklarını bilmeleri gerekiyor. Ama bu Kürt halkının davasını zafere götürmesine ve hedeflerini gerçekleştirmesine engel olmayacaktır. Bu durum Kürtlerin ulusal birliğinin hayata geçirilmesine de engel olmayacaktır” diye vurguladı. 

Kürt katilleri

Kurdistan İslam Toplumu (CİK), ise Türk Dış İşleri Bakanını Hakan Fidan’ın Kurdistan Bölgesi Hükümeti'ni ziyaretine ilişkin açıklamada bulundu. Ziyaretin amacının Kürtler arası bir çatışma zemini oluşturma arayışı olduğunu kaydeden CİK, "Türk devleti Kurdistan’ın 4 parçasında, siyasal, sosyal, kültürel, lisansal olarak sürdürdüğü bu katliamı, şimdide fiziki ve biyolojik olarak sürdürüyor. Kürtleri yok etmek için bütün imkanlarını kullanıyor. Her gün Kuzey, Güney ve Batı Kurdistan’da SİHA’larla gazeteci, kadın, çocuk demeden katlediyor. Êzîdî, Alevi, Yarsan ve Müslüman ayrımı yapmıyor. Hepimizi katlediyor. Bu katliamlara uluslararası güçler ses çıkarmıyor. Birçoğu destek verirken, bir kısımda sessiz kalarak bu vahşete ortak oluyor. Eski MİT Şefi, çiçeği burnunda Dış İlişkiler Bakanı, çete liderinin göz bebeği Hakan Fidan, Güney Kurdistan’da Kürtleri çatıştırmak için mekik dokuyor. Diğer taraftan Güney Kurdistan’da sivil Kürt insanları katletmeye devam ediyor" dedi.

Kıyamet koparılmalı

Güney Kurdistan’da kendini Kürt hükümeti olarak görenlerin kendi vatandaşlarını katleden bir devlet yetkilisini büyük bir ilgi ile karşılamasının Kürt halkını derinden rahatsız ettiğini vurgulanan CİK, “Başur’da başta Barzani ailesi olmak üzere, çete Hakan Fidan’ın şahsında kendi vatandaşları için hesap sorup kıyamet koparmaları gerekir. Ancak Hakan Fidan ile kahkaha atarak, birbirlerini kucaklamaları basına yansıyor. Bu durum Kürt kanı taşıyanlar tarafından asla kabul edilmemelidir. PKK bir Türk askerini öldürdüğünde hemen kınama yayınlayan KDP’nin sorumluları, kendi vatandaşları ya da herhangi bir Kürt katledildiğinde ise hakikati yansıtmayan bilgilerle PKK’yi suçlayıp, terörist Türk devletini aklamaya çalışmaları yurtseverlikle asla bağdaşmamaktadır” ifadelerine yer verdi.

Barzanilere çağrı

Açıklamanın devamın da KDP lideri Mesut Barzani ve Kurdistan Bölgesi Hükümeti yetkililerine şu çağrıda bulunuldu: “Bu talihsiz ve hiçbir gerekçesi kabul edilmeyecek, Kürtleri ve Kurdistan’ı yok edecek, tutumunuzdan acilen vazgeçip Şêx Êhmed Barzani’nin mücadele hakikatine geri dönün. Kürt bu kadar hürriyetlerine yaklaşmışken, yeminli Kürt düşmanı Türk devleti ile ortak hareket etmeyin. Saddam’ın zulmünü ne çabuk unutunuz. Enfali Halepçeyi nasıl unutursunuz? Bütün Kürtlere çağrımız birleşin. Kürtlerin azılı düşmanı Türk devletini karşı birlikte mücadele edelim. Türk devletini çökerttiğimizde, bütün Kürtler hatta Ortadoğu fitne ve yıkımdan kurtulmuş olacaktır. Her Kürt bireyine sahip çıkmayanlar Kürt ve Kurdistan’dan söz etmemeliler. Kürtlerin katilleri ile bu kadar hem hal olanlar, Allah’ın, tarihin ve Kürt halkının nefretine düçar olurlar. Aklı selimle Kürtlerin ittifakı için herkes elini taşın altına koyarak, Kürtler arası gelişecek fitnenin önüne geçmelidir."  HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.