Birsen Kars yaşamını yitirdi

Kadın Haberleri —

Birsel Kars

Birsel Kars

  • “Hayata Dönüş Operasyonu” katliamından ağır yaralı olarak kurtulan Birsen Kars  kanser tedavisi gördüğü Almanya’nın Stuttgart kentinde yaşamını yitirdi.

19 Aralık Cezaevi katliamının sembol ismi Birsen Kars, kanser tedavisi gördüğü Almanya’da yaşamını yitirdi. Kars’ın Almanya’nın Stuttgart kentinde yaşamını yitirdiğini Halkın Sesi TV’si duyurdu.

Birsen Kars, Türk devletinin 19 Aralık 2000 tarihinde “Hayata Dönüş Operasyonu” adı altında cezaevlerinde F tipi uygulamasına karşı süresiz açlık grevine giden tutsaklara yönelik gerçekleştirdiği katliamda ağır yaralandı. Bayrampaşa Cezaevi’nde bir grup arkadaşıyla birlikte içeriği bilinmeyen kimyevi bir maddeyle yakılan Kars, 19 Aralık cezaevi katliamının dehşet uyandıran yüzünü, “Biz altı kadındık, diri diri yaktılar bizi “diyerek dünyaya duyurdu. 

Birsen Kars

Kars, 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisiyken bir eylem sırasında gözaltına alındı ve 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 19 Aralık Katliamı’nda “Biz altı kadındık, diri diri yaktılar bizi “diyerek ambulansa bindirilen ve o katliamda ağır yaralanan Kars, uğradığı kimyasal silahlardan ve ağır işkenceden dolayı kansere yakalandı. Birsen Kars’ın başının büyük bölümü, elleri ve sırtı ağır şekilde yanmıştı. 

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.