Biz bu kuyuyu tanıyoruz

Kadın Haberleri —

25 Ağustos 2021 Çarşamba - 20:30

.

.

  • Kendisi henüz 11 yaşındayken babası kaçırılarak kaybedilen Sammi Deen Baloch, 12 yıldır babasını arıyor. Kaybedilen çocukluğu için mücadele eden Baloch, babasının akıbetini sorduğu için ölümle tehdit ediliyor. Baloch'un yaşadıkları Kürtlerin kayıpları için verdikleri mücadeleyi hatırlatıyor.

 

BARIŞ BALSEÇER

Pakistan devletinin işgali altında bulunan Belucistan, silahlı kişilerce kaçırılma ve zorla kaybetmelerle sık sık gündeme gelen yerlerden. Kaçırılanlar ya katledilmiş olarak bulunuyorlar ya da kendilerinden bir daha haber alınamıyor Kaçırılanlara dair resmi rakamların tam olarak bilinmediği Belucistan’da kaçırma ve kaybedilmelerin sayısının günden güne arttığı ise herkes tarafından bilinen bir gerçek. Kendisi henüz 11 yaşındayken doktor olan babası Deen Muhammed Baloch silahlı kişiler tarafından kaçırılan Sammi Deen Baloch (23), Belucistan’ın Mashkai kentinde iki kardeşi ve annesiyle yaşıyor. Çocukluk yıllarından beri kız kardeşiyle düzenledikleri demokratik eylemlerle babasının akıbetini öğrenmeye çalışan Sammi Deen Baloch, bütün çabalarına rağmen henüz hiçbir bilgiye ulaşamadıklarını söylüyor. Bu eylemlerin yanı sıra babasının akıbetini öğrenmek için Pakistan devletine başvuruda bulunduklarından söz eden Baloch, bu başvurularının sonuçsuz kaldığını belirtiyor.

Belucistan’da yaşanan insan hakları ihlallerinin duyurulması için uluslararası kamuoyu ve basına ihtiyaçları olduğunu belirten Baloch, yaşadıklarını ve verdikleri mücadeleyi gazetemize anlattı.

Döneceğim dedi dönmedi

Babasının kaçırılmadan önce Belucistan’ın Ornach kentindeki bir hastanede doktor olduğunu söyleyen Baloch, "Babam kaçırılmadan bir gün önce bademcik ameliyatı için başkent Quetta’daki bir hastaneden benim için randevu aldı. Diğer gün hep birlikte Quetta’ya gittik. Kayıt işlemleri yaptığımız sırada babam çalıştığı Ornach Hastanesi tarafından telefonla arandı. Ameliyat sonrası narkozun etkisi geçtikten sonra babam benden özür dileyerek Ornach Hastanesi’ne dönmek zorunda olduğunu ve iki gün sonra kesinlikle döneceğini söyledi” diyor.

Babam işkence edilerek kaçırılmış

Babasının 6 saatlik yolculuk sonrası ulaştığı Ornach kentinden telefonla onları arayıp kente sağ salim ulaştığını bildirdiğini dile getiren Baloch, "Ertesi gün yani 29 Haziran 2009’da sabah saat 05.00'te Ornach Hastanesi çalışanlarından olan Peon Ramzan Baloch'tan bir telefon aldık. Bize gece 23.30’da ağır silahlı kişilerin hastaneye geldiklerini ve babama işkence ederek zorla bir araca bindirip, götürdüklerini söyledi" diye belirtiyor. O an herkesin şok olduğunu belirten Baloch,"O günden sonra babamı bulmak içim mücadeleye başladım" diye ifade ediyor.

Vaatler yerine getirilmedi

Babasının kaybettirilmesinin ertesi günü Ornach Polis Merkezi’ne gidip, başvuruda bulunduklarını söyleyen Baloch, "Sonraki süreçte Belucistan Yüksek Mahkemesi’ne başvurduk. Bu başvurudan bir sonuç alamadığımız için Pakistan Yüksek Mahkemesi’ne başvurduk ancak bu mahkemeden de bir sonuç alamadık. 2011’de Pakistan Meclisi bünyesinde oluşturulan zorla kaybetmelere dair komisyona başvurduk. Komisyon kayıplarla ilgili çeşitli vaatlerde bulundu ama bu vaatlerin hiçbiri yerine getirilmedi" diyor.