Bizim olanı alma zamanı!

Kadın Haberleri —

24 Kasım 2020 Salı - 18:00

  • HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan, Kürt ve kadın katili AKP-MHP iktidarını kadınların göndereceğini belirterek, “Kadınlar birleşirse dünya durur” mesajını verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Pervin Buldan, Parlamento Kadın Grubu Toplantısı’nda konuştu.
Kadın özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren bütün dünya kadınlarını anarak sözlerine başlayan Buldan, cezaevlerinde direnen bütün tutsakları ve yaşamın her alanında şiddete, sömürüye karşı direnen kadınları da selamladı. Buldan, “Dünya bizlerle değişecek, ülkemiz bizim mücadelemizle değişecek; insanlık, yaşam bizim mücadelemizle kazanacak” dedi.

AKP kadın kırımcısı

AKP iktidarında kadın kırımının yaşandığına dikkat çeken Eşbaşkan, “Dünya Ekonomik Forumu’nun 2020 Cinsiyet Eşitliği Raporunda 153 ülke arasında 130. sırada bulunan Türkiye’de her ay onlarca kadın erkekler tarafından katlediliyor. 2013 yılında 237 kadın katledilirken sadece 6 yıl içerisinde bu sayı ikiye katlanmış, 2019 yılında 474 kadın, erkek şiddetiyle katledilmiştir. 2020 yılının ise 10 aylık zaman diliminde bile sadece medyaya yansıyan verilere göre 453 kadın erkekler tarafından katledilmiştir. Kelimenin tam manasıyla bu bir kadın kırımıdır, katliamıdır” dedi.
Kadının canına, emeğine, bedenine yönelik suçların önlenmek istenmediğini söyleyen Buldan, “AKP iktidarı kadının can güvenliğini sağlamak yerine erkeğin cüzdanını düşündü. İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasa acilen uygulanmalıdır. Kadına yönelik suçlarda erkek faile ceza vermemek için kılı kırk yarıyorlar. Kürt illerindeki şiddet, tecavüz, katletme, kaybetme özel savaş politikasının bir parçasıdır. Üniformalarının arkalarına sığınan failler gerekli cezaları alıncaya kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu.

Eşbaşkanlık önemli bir sac ayağı

Kürtlere yönelik suçlara karşı cezasızlık, baskı, savaş ve halk karşıtı politikalarının, ülkeye yaşatılan ekonomik krizin faturasının en ağır şekilde kadınlara ödetildiğini vurgulayan Buldan, halk iradesine darbe yapmalarının temelinde de kadın düşmanlığının yattığını söyledi.
Kadı iradesini yok sayanlara en iyi cevabı halkın vereceğini söyleyen Buldan, “Biz kadınlar bugün sadece baskıya, cinsiyetçiliğe ve sömürüye karşı durmuyoruz; aynı zamanda kadın özgürlükçü, eşitlikçi, adil bir sistemi de inşa ediyoruz. Eşbaşkanlık sistemini bu kadın özgürlükçü sistemin önemli bir sac ayağı olarak oluşturduk. Nitekim HDP’nin mirasını devraldığı siyasi gelenek eşbaşkanlık sistemi ile Türkiye siyaset tarihinde bir ilke imza atmıştır. Sadece parlamentodaki kadın sayısını artırmadık, aynı zamanda Meclis’i kadın özgürlük mücadelesinin bir sahnesine dönüştürdük. Bu açıdan eşbaşkanlık sisteminin bir parçası olarak HDP Meclis Kadın Grubu bu meclis için bir devrim niteliğindedir” dedi.

Kadınlar en muhalif güçtür

Buldan, şöyle devam etti: “Bugün kadınlar, Latin Amerika’dan Ortadoğu’ya ve Avrupa’ya Şili’den, Arjantin’e, Meksika’dan Mısır’a, Sudan’dan, İran’a, Polonya’dan Kürdistan’a kadar baskı ve sömürüye karşı durarak yeni bir yaşamın öncüsü olmaya devam ediyor. Rojava’da ve Şengal’de kadın düşmanı çetelere karşı demokratik, ekolojik, kadın özgürlükçü bir yaşam inşa ediyor. Rojava’da inşa edilmiş Jinwar, dünya kadınlarının hayata geçmiş özgürlük ütopyasıdır. Rojava’daki kadın devrimi Ortadoğu’dan bütün dünya kadınlarına ışık saçan bir güneş parçasıdır.
Ve yine ülkemizde de kadınlar bugün itibarıyla, en büyük muhalif güçtür. Kadınlar erkek şiddetine, açlığa, yoksulluğa, faşizme karşı direniyor; demokratik, adil ve eşit bir düzen kurmak için mücadele veriyor. İktidarın kadın mücadelesinin altını boşaltma ve değersizleştirme girişimlerine karşı bugün milyonlarca kadın tek adam rejimine karşı çıkıyor.

Birleşirsek dünya durur

HDP’nin faşizme karşı korkusuzca direnen kadınların partisi olduğunu vurgulayan Eşbaşkan Buldan, “Darbe anayasasına karşı halkların anayasasını oluşturacak demokratik yapı kadın ittifakıdır. İnanın ki kadınlar; bir araya gelirsek, mücadele edersek dünya durur. Haydi kadınlar, bizim olanı bizden çalanlardan alma zamanı! Bizleri dört bir taraftan kuşatan erkek iktidarlara gücümüzü, örgütlülüğümüzü, dayanışmamızı, ittifakımızı gösterme zamanı! Şimdi kadınların zamanı, şimdi bizlerin zamanı! İnanın ki kadınlar, bir araya gelirsek, mücadele edersek dünya durur! 

ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.