Bizler de mahkemeye taşıyacağız

Diaspora Haberleri —

18 Ekim 2020 Pazar - 16:17

  • Gençlerin Mannheim’da düzenlediği yürüyüşte Alman polisi Öcalan posterlerine yasak getirdi. Polisin bu tutumuna tepki gösteren Stuttgart Demokratik Kürt Toplum Merkezi üyesi Seval Gümüş, yasağı mahkemeye taşıyacaklarını söyledi.

 

DENİZ BABİR/MANNHEIM

Alman polisi, TEKO-JİN ve TCŞ aktivistlerinin Mannheim’da düzenlediği yürüyüşte Kürt Halk Önderi’ne ait resim ve posterlere yasak getirerek taşınmasına izin vermedi. Stuttgart Demokratik Kürt Toplum Merkezi üyesi Seval Gümüş, Münster Yüksek İdare Mahkemesi’nin “Öcalan resimleri sınırlandırılamaz” kararına dikkat çekerek konuyu mahkemeye taşıyacaklarını belirtti.

Almanya’nın Mannheim kentinde TEKO-JİN ve TCŞ aktivistleri, “Özgürlüğü Sağlama Zamanı” hamlesi kapsamında bir günlük yürüyüş gerçekleştirdi.

Güney Almanya merkezli düzenlenen eyleme çok sayıda genç katıldı. Mannheim merkezi tren garı önünde buluşan gençler “Bi Hev Re Serhildan” şiarıyla kentin işlek caddelerinde yürüdü. Alman polisi daha önceki eylemlerde olduğu gibi gençlerin yürüyüşünü engellemeye çalıştı. Polis, Kürt halk Önderi Öcalan’nın poster ve resimlerine yasak getirerek, taşınmasına izin vermedi. 

Engellere rağmen başardılar

Daha sonra, gençler posterleri açarak, karara tepki gösterdi. Bunun üzerine polis gençlere saldırdı. 2 genç, kısa süreliğine gözaltına alındı. Polisin saldırısında 2 genç kadın da yaralandı.

Bütün engelleme girişimlerine rağmen gençler yürüyüşlerine devam ederek sık sık Öcalan’a bağlılık sloganlarını haykırdı, TCŞ, YPG ve TEV-DEM bayraklarını taşıdı.

Yürüyüş sonrası ise maske takmayan polislerin, bazı gençlere “maske kontrolünü”gerekçe göstererek kimlik kontrolü yapması tepkilere neden oldu. Nuçeciwan ajansı muhabirleri, polisin bu keyfi tutumunu kameraya çektiği anda gözaltına alındı. Yaklaşık 1 saat gözaltında tutulan muhabirlerin kamera kayıtlarına el konulduktan sonra serbest bırakıldı.

Mahkemeye taşıyacağız

Mannheim’da polisin yasakçı tutumunu değerlendiren Stuttgart Demokratik Kürt Toplum Merkezi üyesi Seval Gümüş, “Polisin bu yasakları kabul edilir gibi değil” diyerek yasağı mahkemeye taşıyacaklarını aktardı.

Gümüş, yürüyüşün temel amacının Kürt Halk Önderi üzerindeki tecride dikkat çekmek olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bizler dün Münster Yüksek İdare Mahkemesi’nin kararına ilişkin haberi polislere verdik. Polis, Köln’de Öcalan posterlerine yasak getirmişti. Mahkemede bu yasakçı zihniyet mahkum edildi ve Öcalan resimlerinin taşınabileceğine kanaat getirdi. Bizler de pazartesiden itibaren FCK hukuk masamızla bir görüşme yaparak konuyla ilgili hukuki işlem başlatacağız. Polisin bu keyfi yaklaşımını mahkemeye taşıyacağız” dedi.

Yasak, hukuka aykırı

Münster Yüksek İdare Mahkemesi, etkinliklerde Öcalan bayrak ve posterlerine sınırlandırma getiren Köln polisinin tutumunu “hukuka aykırı” olarak tanımladı. 9 Ekim 2020 tarihinde yapılan duruşmada, polisin itirazını reddeden yüksek mahkeme, Anayasa’nın 5. madesine atıfta bulunarak, Öcalan posterlerinin basılı olduğu bayraklarına sayı kısıtlaması getirilmesinin hukuka aykırı olduğunu belirterek, ifade özgürlüğünün sağlanması gerektiğini kaydetti. Kararda Öcalan’ın posterlerinin taşınmasının suç sayılamayacağı, dernek yasasının öngördüğü "sosyal yeterliliği olan amaçlar” için taşınabileceği ifade edildi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.