BM’den Srebrenitsa kararı

Dünya Haberleri —

Srebrenitsa Soykırımı

Srebrenitsa Soykırımı

  • Birleşmiş Milletler 11 Temmuz’u “Srebrenitsa Soykırımı’nı Anma Günü” ilan etti. Srebrenitsa katliamı Yugoslavya’nın dağılmasının ardından bölgedeki çatışmalar esnadında yaşandı.

Birleşmiş Milletler (BM), 11 Temmuz’un “Srebrenitsa Soykırımı’nı Anma Günü” olarak ilan edilmesini öngören karar tasarısını kabul etti. Karara Sırplar “soykırımcı” olarak adlandırılacakları gerekçesiyle şiddetle karşı çıktı. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda (BMGK) yapılan oylamada 193 üye ülkenin 68’i çekimser kalırken 84 ülke kabul 19 ülke de ret oyu verdi. Alınan karar uyarınca 11 Temmuz tarihi, Birleşmiş Milletler tarafından her yıl “1995 Srebrenitsa Soykırımını Anma ve Uluslararası Düşünce Günü” olarak belirlendi.

Almanya ve Ruanda hazırladı

Almanya ve Ruanda’nın birlikte hazırladığı karar tasarısına Sırplar’dan suçlu olarak bahsedilmese de Bosnalı Sırp Cumhurbaşkanı Milorad Dodik ve komşu Sırbistan'ın cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic “hayır” oyu verilmesi için yoğun bir lobi faaliyeti yürüttü.

Bosnalı Sırplar, 11 Temmuz 1995'te Srebrenitsa'da BM tarafından korunan güvenli bir bölgeyi ele geçirmiş, en az 8 bin Boşnak erkek ve erkek çocuğunu eşlerinden, annelerinden ve kız kardeşlerinden ayırarak katletmişti. Kaçmaya çalışanları ise ormanda ve kasabanın etrafındaki dağlarda takip etmişlerdi.

Dodik’den ‘ayrılırız’ uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM) mahkemesi Yugoslavya’nın dağılmasının ardından bölgede yaşanan çatışmaları soykırım olarak kabul etse de Sırplar bu kararı kabul etmiyor.

Bosnalı Sırp Cumhurbaşkanı Milorad Dodik Çarşamba günü sosyal medya platformu X'te yaptığı açıklamada, BM kararının Müslüman Boşnaklar’ın destekçileri tarafından ülkeye dayatıldığını ve ülkeyi böleceğini söyledi. Kararın geçmesi halinde hükümetinin Bosna'dan ayrılacağını öne sürdü.

Dodik geçmişte de Sırplar’ın kontrolündeki bölgelerin Bosna'dan ayrılıp komşu Sırbistan'a katılması için bu tür tehditlerde bulunmuştu. Kendisi ve diğer bazı Bosnalı Sırp yetkililer, kısmen, Bosna savaşını sona erdiren ABD barış planını tehlikeye attıkları için ABD ve İngiltere’nin yaptırımları altında bulunuyor.

BM Genel Kurulu’nda alınan kararın nihai taslağına, Genel Kurul'un “Bosna-Hersek'te istikrarın korunması ve çeşitlilik içinde birliğin teşvik edilmesi yönündeki sarsılmaz kararlılığını” yineleyen bir ifade de eklendi.

Almanya'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Antje Leendertse geçen hafta yaptığı açıklamada, 1994 Ruanda soykırımının her yıl 7 Nisan'da BM’de resmi olarak anıldığını hatırlatarak, Genel Kurul’a sundukları son kararla da, “Srebrenitsa kurbanlarını anmak için” ayrı bir BM günü yaratarak “açığı kapatmayı” amaçladıklarını söylemişti. NEW YORK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.