Bu mesaj hepinize

Yurt Dışı Haberleri —

Düsseldorf

Düsseldorf

  • Düsseldorf’da son yılların en görkemli eylemlerinden birini daha gerçekleştiren Kurdistanlılar ve dostları, Türk devletinin kimyasal silah saldırılarına ve bu saldırılar karşısında ses çıkarmayan tüm taraflara seslendi.
  • Düsseldorf mitinginde konuşan IPPNW üyesi Doktor Gisela Penteker: "Faşizme ve kimyasal saldırılara karşı ortak hareket etmeliyiz. Bu izolasyonu kırmalıyız. Avrupa'daki insanlara ulaşmamız lazım. Bu sadece sizin kavganız değil, hepimizin kavgası.

ROBÎN ARJÎN/ERDOĞAN ZAMUR/DÜSSELDORF

Almanya’nın Düsseldorf kenti son yılların en kitlesel yürüyüşüne ev sahipliği yaptı. Almanya, Fransa, Hollanda, İsviçre ve Belçika’dan Düsseldorf’a akın eden on binler "Avrupa’da Kimyasal Silahlara Karşı Ulusal Grev Günü" ilan edilen 12 Kasım’da Türk devletinin kimyasal saldırılarına karşı net ve açık bir mesaj verdi. "Özgürlük gerillasının direnişi direnişimizdir" diyen on binler, Türk devletinin kimyasal saldırılarına karşı sessiz kalmayacağını, gerillaya nefes olacağını haykırdı. Başta OPCW, BM, NATO olmak üzere Türkiye’nin savaş suçlarına sessiz kalan uluslararası kurumlara öfkenin büyük olduğu eylemde "Bölgeye bir heyet gönderip gereğini yapana kadar demokratik eylemlerimizi kesintisiz biçimde sürdüreceğiz" mesajı verildi.  Eş zamanlı olarak Fransa’nın Marsilya kenti görkemli bir yürüyüşe imza atılırken, NATO’ya katılmak için pazarlıklar ile anılan İskandinavya’nın başkentleri ile İngiltere, Kanada, Avustralya’da protesto meydanı oldu. Yürüyüş ve mitinglerde Kürdistanlıların yanı sıra Kürt halkının dostlarının katılımı da göz doldurdu.  

Zap ve Avaşin’den Metina’ya

Düsseldorf’taki tarihi eylem Avrupa’daki Kurdistani kurum ve partiler ile Avrupa Demokratik Güç Birliği’nin (ADGB) çağrısı ile gerçekleşti. Kurdistanlılar ve dostları sabahın erken saatlerinden itibaren DGB Haus (Zap) önü ve Rheinwiesen (Avaşin) parkında bir araya geldi. Türk devletinin kimyasal saldırılarının hedefindeki gerilla alanlarının isimlerinin verildiği Zap ve Avaşîn kolu slogan ve marşlar eşliğinde mitingin yapılacağı Rhein Park’a (Metina) doğru yürüyüşe geçti.