Bu mesaj hepinize

Yurt Dışı Haberleri —

13 Kasım 2022 Pazar - 19:15

Düsseldorf

Düsseldorf

  • Düsseldorf’da son yılların en görkemli eylemlerinden birini daha gerçekleştiren Kurdistanlılar ve dostları, Türk devletinin kimyasal silah saldırılarına ve bu saldırılar karşısında ses çıkarmayan tüm taraflara seslendi.
  • Düsseldorf mitinginde konuşan IPPNW üyesi Doktor Gisela Penteker: "Faşizme ve kimyasal saldırılara karşı ortak hareket etmeliyiz. Bu izolasyonu kırmalıyız. Avrupa'daki insanlara ulaşmamız lazım. Bu sadece sizin kavganız değil, hepimizin kavgası.

ROBÎN ARJÎN/ERDOĞAN ZAMUR/DÜSSELDORF

Almanya’nın Düsseldorf kenti son yılların en kitlesel yürüyüşüne ev sahipliği yaptı. Almanya, Fransa, Hollanda, İsviçre ve Belçika’dan Düsseldorf’a akın eden on binler "Avrupa’da Kimyasal Silahlara Karşı Ulusal Grev Günü" ilan edilen 12 Kasım’da Türk devletinin kimyasal saldırılarına karşı net ve açık bir mesaj verdi. "Özgürlük gerillasının direnişi direnişimizdir" diyen on binler, Türk devletinin kimyasal saldırılarına karşı sessiz kalmayacağını, gerillaya nefes olacağını haykırdı. Başta OPCW, BM, NATO olmak üzere Türkiye’nin savaş suçlarına sessiz kalan uluslararası kurumlara öfkenin büyük olduğu eylemde "Bölgeye bir heyet gönderip gereğini yapana kadar demokratik eylemlerimizi kesintisiz biçimde sürdüreceğiz" mesajı verildi.  Eş zamanlı olarak Fransa’nın Marsilya kenti görkemli bir yürüyüşe imza atılırken, NATO’ya katılmak için pazarlıklar ile anılan İskandinavya’nın başkentleri ile İngiltere, Kanada, Avustralya’da protesto meydanı oldu. Yürüyüş ve mitinglerde Kürdistanlıların yanı sıra Kürt halkının dostlarının katılımı da göz doldurdu.  

Zap ve Avaşin’den Metina’ya

Düsseldorf’taki tarihi eylem Avrupa’daki Kurdistani kurum ve partiler ile Avrupa Demokratik Güç Birliği’nin (ADGB) çağrısı ile gerçekleşti. Kurdistanlılar ve dostları sabahın erken saatlerinden itibaren DGB Haus (Zap) önü ve Rheinwiesen (Avaşin) parkında bir araya geldi. Türk devletinin kimyasal saldırılarının hedefindeki gerilla alanlarının isimlerinin verildiği Zap ve Avaşîn kolu slogan ve marşlar eşliğinde mitingin yapılacağı Rhein Park’a (Metina) doğru yürüyüşe geçti. 

Foto: Şahin Bozlar

Üç maymunu oynamaktan vazgeçin

Her iki kolda da Türk devletinin kimyasal saldırılarında şehit düşen gerillaların fotoğrafları taşınırken kimyasal silahlara karşı sembolik korunma tulumları giyildi, Türk devleti ve yasaklı silahları kullanmasına ses çıkarmayan uluslararası kurum ve devletleri kınayan pankart ve dövizler taşındı. Avaşin kortejinin önünde işgalciliğe karşı savaşan Kurdistan gerillasına atıfla mekap ayakkabı maketi taşınırken; Zap kortejinde ise uluslararası kamuoyunun sessizliğini teşhir için üç maymun maketi taşındı. 

Her yaştan on binler

Kürdistan’ın dört parçasından farklı kimlik ve inançları kimyasal saldırıya karşı tek vücut haline getiren eylemde, çocuklu kadınlar, bastonuyla yürüyüşe eşlik edenler, gerilla kıyafetleriyle gelenlerin çokluğu dikkat çekti. OPCW ününde kimyasal silah ile şehit düşürülen iki yeğeni için 100 gündür eylem yapan Xoşnav Ata da yürüyüşte yerini aldı. 

Ucu bucağı görünmüyordu

Ellerindeki pankart ve dövizlere sımsıkı sarılan her yaştan on binler yürüyüş boyunca ‘Zap, Avaşin, Metina’, 'Bijî berxwedana gerilla’ ‘Terörist Turkei’, ‘Terörist Erdoğan ‘Jin jiyan azadi’, ‘Bijî Serok’ sloganlarıyla kenti inletti. Ucu bucağı görünmeyen yürüyüş kolları şehrin en işlek caddelerinden geçerek 4 saatlik bir yürüyüş ardından miting alanına ulaştı.