Bu mizansen de tutmaz

DFG Eşbaşkanı Serdar Altan

DFG Eşbaşkanı Serdar Altan

  • DFG Eşbaşkanı Serdar Altan, Kürt gazetecilerin hedef alındığını, ancak bu mizansenin de tutmayacağını söyledi. 

 

Amed’de 16 gazetecinin tutuklanmasına tepkiler sürerken, tutuklu bulunduğu Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde avukatı aracılığıyla Evrensel Gazetesi’ne konuşan Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan, yaşadıkları hukuksuzlukları anlattı: 

Suçlamayı bilmiyoruz

“Evlerimizde aramalar gerçekleştirildi. Evde herhangi bir suç unsuruna rastlanmadı, rastlamaları da mümkün değildi. Cep telefonumuza el koymayı ihmal etmediler. Bir de varlığını kendimin bile unuttuğu foto içerikli birkaç CD kısa günün kârıydı. Tabii daha sonra uzun gözaltı süreci başladı. Kısa sürede kalabalık bir gazeteci topluluğu oluğumuzu anladık. Bir de soruşturma dosyamız hakkında gizlilik kararı olduğunu. Neyle suçlandığımızı bilmiyorduk ve maalesef halen de bilmiyoruz.

Her ne kadar bazı basın meslek örgütleri çekingen bir tavır içerisinde olsa da meslektaşlarımızın yanımızda olduğunu bilmek gurur vericiydi.

Tam 8 gün bizi hukuksuz bir şekilde gözaltında tuttular. Adliyeye çıkarıldığımız gün, dört gün önce bizi uzatma kararı için götürdüklerinde taktıkları plastik kelepçelerin yarattığı tepkiden çekindikleri için olsa gerek, kelepçe takılmadı. 19 saat süren adliye süreci eziyetti, adalet dağıtması beklenen bir mekanın nasıl bir mizansenin parçası haline getirildiğini anlamak mümkün değildi.

Yargılanan gazeteciliktir

Emniyet’te susma hakkını kullandığımız için yapılacak sorgunun uzun süreceğinin farkındaydık. Savcının ısrarla ‘Hukukun dışına çıkma’ istemi bu süreyi daha da uzatıyordu. Bizi yargılamak için bir senaryo, bir kurgu hazırlanmıştı ve bizi de bunun bir parçası yapmaya çalışıyorlardı. Bu mizansen tutmuyordu. Bizler gazeteciydik ve yargılanmak istenen gazetecilik faaliyetlerimizdi. Hapishanelerde var olan onlarca gazeteciye yenileri, eklenmek isteniyordu. Nitekim öyle de oldu. Basın yayın faaliyeti yürüten 16 gazeteci tutuklandı. 

Bu kurgunun temel amacı bizi susturmak ve sahadan, yani halka haber ulaştırmaktan koparmaktır. Bilindiği üzere sadece bizleri tutuklamakla yetinmediler. Ayrıca çalışma alanlarımız da hukuksuz bir şekilde basıldı ve halen gözlem altında tutuluyor. 

Özellikle Kürt gazeteciler

Kürtçe yayın haftalık Xwebûn gazetesi, işleyemez hale getirildi. Burada genel olarak gazetecilik hedef olarak belirlenmişse de özel olarak susturulmak istenen Kürt gazetecilerdir. Xwebûn gazetesine yapılanlar bunun açık kanıtıdır.” 

Özgür basın rahatsız edecek

Hukuksuzlukların kendilerini susturmayacağına vurgu yapan Altan, meslektaşlarına ve kamuoyuna şu çağrıda bulundu: “Bizler her nerede olursak olalım yazmaya, çizmeye, anlatmaya, göstermeye devam edeceğiz. Bizler olmasak da takipçilerimiz mutlaka olacaktır. Özgür basın onları rahatsız etmeye devam edecektir. Bunu başarabilmemiz elbette ki dayanışmayı büyütmekle mümkün. Unutulmasın, gazetecilik suç değildir.” 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında 8 Haziran’da gözaltına alınan 22 kişiden JINNEWS Müdürü Safiye Alagaş, DFG Eşbaşkanı Serdar Altan, MA Editörü Aziz Oruç, Xwebûn Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş ile Zeynel Abidin Bulut, Ömer Çelik, Mazlum Doğan Güler, İbrahim Koyuncu, Neşe Toprak, Elif Üngür, Abdurrahman Öncü, Suat Doğuhan, Remziye Temel, Ramazan Geciken, Lezgin Akdeniz ve Mehmet Şahin, 16 Haziran’da “örgüt üyesi” iddiası ile tutuklanmıştı. Gazeteciler Gülşen Koçuk, Esmer Tunç, Mehmet Yalçın, Kadir Bayram ile Feynaz Koçuk ve İhsan Ergülen adli kontrolle serbest bırakılmıştı.   AMED

 

Kadının kalemini kıramazlar

JINNEWS Haber Müdürü Safiye Alağaş

Tutuklanan JINNEWS Haber Müdürü Safiye Alağaş gönderdiği mesajda, “Bilinsin ki hiçbir baskı ve zulüm, kadının kalemini kıramayacak” dedi. 

JINNEWS Haber Müdürü Safiye Alağaş tutulduğu Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nden mesaj gönderdi. Alağaş’ın mesajı şöyle: “Öncelikle bizler çok iyiyiz, moralimiz çok iyi. İcra ettiğimiz gazetecilik mesleğimiz suç sayılarak tutuklandık ama bilinsin ki hiçbir baskı ve zulmün, kadının kalemini kırmaya gücü yetmeyecek. Bizler gazeteciyiz, gazetecilik yapmaya devam edeceğiz. Bizlere destek veren herkese çok teşekkür ederiz. Özgür günlerde buluşmak dileği ile…”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.