Bu, polise mukavemet mi?

4 Mart 2021 Perşembe - 21:36

Ters kelepçeyle polis araca bindirildi. Küfürler eşliğinde dövüldü. Elektroşok verip ayaklarının altını öptürmeye çalıştılar. Daha sonra bayıldı ve gözünü karakolda açtı. Polisten şikayetçi olunca da “polise mukavemet”ten suçlandı ve hafta iki defa imza şartıyla serbest bırakıldı.

 

Esenler’de polis aracında işkence gören Harun Çapkan’ın yüzünün kapıya çarpması sonucu şiştiği iddia edildi. Polislerden şikayetçi olan Çapkan, “polise mukavemet” gerekçesiyle hakim karşısına çıktı. 

İstanbul’un Esenler ilçesinde yaşayan Harun Çapkan, 2 Mart’ta evinin yakınındaki berberden çıktığı sırada “maske takmadığı” gerekçesiyle polisler tarafından gözaltına alındı. Karabayır Karakolu’na götürülürken polis şiddetine maruz kaldığını belirten Çapkan, polisler hakkında şikayetçi oldu ama ertesi gün “polise mukavemet” iddiasıyla çıkarıldığı mahkeme tarafından denetimli serbestlik şartıyla serbest bırakıldı. Çapkan, gözaltına alınırken yaşadıklarını MA’ya anlattı. 

Evinin yakınlarındaki berberden çıktığı sırada Yunus polisleri tarafından durdurularak neden maske takmadığı sorularak kimliği istenen Çapkan, “Kimliğim arabada ağabey maskem ise berberde isterseniz getireyim” diye verdiği yanıt üzerine polisin “sen bizimle nasıl konuşuyorsun” diyerek hakaretler ettiğini söyledi. Duruma tepki gösterdiğini belirten Çapkan, bunun üzerine gözaltına alındığını söyledi. 

Araçta elektroşok

 Ters kelepçeyle araca bindirildiğini aktaran Çapkan, “Burada da küfür etmeye başladılar. Küfür etmeyin deyip tepki gösterdiğimde ise beni dövmeye başladılar. Elektroşok verip ayaklarının altını öptürmeye çalıştılar. Daha sonra bayıldım ve gözümü karakolda açtım” dedi. 

Şikayetçiydi, suçlu oldu!

 Kendisine geldiğinde polislerden şikayetçi olduğunu aktaran Çapkan, şöyle devam etti: “Karakolda kamera olduğu için şiddet uygulamadılar. Bir gün burada tuttuktan sonra ifadeye çağırdılar. İfadede polislere saldırdığımı söylediler. Ellerim ters bir şekilde kelepçeliyken nasıl saldırmış olabilirim. Bunu kabul etmedim ve asıl saldıranların onlar olduğunu söyledim.”

‘Arabaya vurdu’ yalanı

 Bakırköy Adliyesi’ne çıkarılan Çapkan, “Adliyeye gitmeden önce beni hastaneye götürdüler, orada darp raporu aldım” dedi. Savcı tarafından ifadesi alındıktan sonra “polise mukavemet” iddiasıyla mahkemeye sevk edildiğini aktaran Çapkan, mahkemenin ise kendisini haftada iki gün imza şartıyla serbest bıraktığını ifade etti. Çapkan, “Suç duyurusunda bulundum ve suçlu oldum. Bu da yetmiyormuş gibi şişen yüzümü arabaya vurarak dağıttığımı söylediler” diye konuştu.

Kürt olduğu için

 Kürt kimliği nedeniyle şiddet gördüğünü belirten Çapkan, “Kürt olduğumuz için aşağılayıcı davranıyorlar. Ben hakkımı arayacağım. Susmayacağım. Bu yapılan bir zulümdür. Zulme karşı sessiz kalmayacağım. Bir insan suçlu bile olsa sonucu bu olmamalı. Herkes polis şiddetine karşı ses çıkartmalı. Darp raporu aldım, savcılığa suç duyurusunda bulundum. Gereken cezayı almaları için elimden gelen her şeyi yapacağım” şeklinde konuştu. 

Çapkan’ın annesi Sabiha Çapkan da oğlunun gördüğü şiddete tepki gösterdi. Bir ihlal hali varsa ceza kesilmesi gerektiğini söyleyen Çapkan, Kürt kimliklerinden dolayı şiddetin yaşandığını tekrarladı.  İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.