Bu şartlarda tarım imkansız

Hububat fiyatları açıklama

Hububat fiyatları açıklama

  • Hububat alım fiyatlarına tepki gösteren Amed Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu, "Bu şartlar altında çiftçilerimizin sürdürülebilir bir tarım yapması mümkün değildir” dedi. 

Amed Ziraat Odası Başkanlığı, hububat alım fiyatlarıyla ilgili açıklama yaptı. Ziraat Odası’nda düzenlene toplantıya Farqîn Ziraat Odası Başkanı Ahmet Cakan, Amed Çukobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Galip Çakan ve Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Amed Milletvekili Adalet Kaya katıldı. Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu, açıklanan hububat fiyatına tepki göstererek, "7 Haziran aksam saatlerinde sessiz sedasız bir şekilde bakanlığın sitesinde açıklanan buğday taban fiyatı 2024 yılında makarnalık buğday 10 TL; ekmeklik buğday 9,250 TL; arpa 7,250 TL olarak belirlendi. Bir yılda mazot yüzde 108, gübre yüzde 45, tohum yüzde 75, işçilik yüzde 100'den fazla artmışken kilogramda 1 TL'lik zam çiftçinin ekemez, biçemez anlamına geldiğinin açık bir göstergesidir” dedi.

 

 

5 kilo buğdaya 1 litre mazot

1990'lı yıllarda 1 kg buğday satarak 1,25 litre mazot alan çiftçinin şu anda 5 kilo buğday satıp 1 litre mazot alabildiğini aktaran İskenderoğlu, “Çiftçilerimiz 1 kg buğday satıp 4 kg gübre alabiliyordu, şu anda 1,5 kilo buğday satıp 1 kilo gübre alabiliyor. Çiftçiye verilen destek bir yıl sonra ancak ödenebiliyor, çiftçinin almış olduğu destek enflasyon karşısında resmen eriyor. Desteklemelerin hemen hasattan sonra aynı yıl içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Sürdürülebilir bir tarım politikası stratejisi hükümet tarafından açıklanmalı ve girdi maliyetlerin tamamı sübvanse edilmeli. Bu şartlar altında çiftçilerimizin sürdürülebilir bir tarım yapması mümkün değildir” şeklinde konuştu.

Bedelini çiftçi ödüyor

Amed Milletvekili Adalet Kaya, çiftçilerin yanlarında olduklarını belirterek, “Durum çok kötü ve bunun bedelini çiftçiler ödüyor. Bunun için iktidara savaş politikalardan vazgeçin; çiftçiyi ve emekçiyi destekleyen politikalar geliştirin çağrısında bulunuyoruz" dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.