Bu sistem cezaevi istiyor

11 Kasım 2020 Çarşamba - 19:18

  • Türk Adalet Bakanlığı, 2021’de 39 yeni cezaevi yapmak için bütçe ayırdı. HDP Gergerlioğlu, “Adalet, ekonomik refah, kardeşlik, barış, demokrasi olmadıktan sonra işiniz gücünüz cezaevleri yapmak olur. Bundan dolayı her geçen gün cezaevi sayısı artıyor” dedi.

 

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, cezaevlerinin iktidar tarafından muhalifleri susturmak için kullanılan bir sopaya dönüştüğünü söyledi. 

2021 Merkezi Yönetim Bütçesi’nde Adalet Bakanlığı için toplam 23 milyar 973 milyon 52 bin TL ayrılması öngörülen bütçe görüşmeleri, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda geçti. Önceki gün toplanan komisyonda sunum yapan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, cezaevlerinde salgına ilişkin bilgi vermedi. Sorulan birçok soruya da cevap vermeyen Gül, bugüne kadar kendisine sorulan 4 bin 364 soru önergesinden zamanı içinde sadece 107 tanesini cevaplamış durumda. HDP Kocaeli Milletvekili ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, Gül’e en fazla soru önergesi veren milletvekili. Gergerlioğlu, 2021 Adalet Bakanlığı bütçesinde 39 cezaevi yapılmasının yer almasını ve yaşanan hak ihlallerini Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Emrullah Acar’a değerlendirdi.

Adalet sağlanmadıkça

 AKP’nin iktidara geldiğinden bu yana cezaevine giren insan sayısının sürekli arttığını belirten Gergerlioğlu, iktidarın adaleti sağlamak yerine muhalifleri cezalandırma uğraşında olduğunu belirtti. İktidarın toplumda kendisine boyun eğen kullar yaratma peşinde olduğunu söyleyen Gergerlioğlu, “Memlekette adaleti sağlamadıkça, ekonomik refah, kardeşlik, barış, demokrasi olmadıktan sonra işiniz gücünüz cezaevleri yapmak olur. Bundan dolayı her geçen gün cezaevi sayısı artıyor. Cezaevi değil, fabrikaların yapılması gerek, milyonlarca işsizimiz var” şeklinde konuştu.

  Alınan kararların siyasi olduğunu belirten Gergerlioğlu, “Buna son vermek için ‘Terörle Mücadele Kanunu’nun değişmesi gerekiyor. AİHM Türkiye’yi cezalandırıyor. Peki ne oluyor? Bu cezalandırmalar yıllardır yapılıyor ve Türkiye de ödüyor. Ama bu paralar kararların verilmesinde sorumlu olan yöneticilerin cebinden çıkmıyor, halkın cebinden çıkıyor” dedi.

Tahliye edilmiyorlar

 İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) tespit ettiği verilerine göre, cezaevlerinde 604’ü ağır olmak üzere toplam bin 605 hasta tutsak bulunuyor. Adalet Bakanlığı, 2021 için 650 bin ATK raporunun sonuçlanacağını hedefliyor. Bakanlığın hedefleri arasında ATK raporlarının sonuçlanması hedefinin bir önceki yıla göre 100 bin arttığına dikkat çeken Gergerlioğlu, şöyle devam etti: “Zalimce bir anlayış, insanları istiflenmiş bir şekilde cezaevlerine dolduruyorlar. Yerde bile yatacak yer bulamayan mahpuslar var. Bu çok üzücü. ATK infaz erteleme verdiği halde mahkemeler bunu onaylamayabiliyor. Hasta olduğunuzu en üst sağlık birimi onaylamış ama mahkeme, ‘hayır ben seni çıkarmayacağım’ diyor, bu çok üzücü.”

ATK raporuna rağmen “toplum güvenliği” gerekçesiyle hasta tutukluların serbest bırakılmamasına tepki gösteren Gergerlioğlu, “Cezaevinde kendi geçimini tek başına idame edemeyen birinin ‘toplumun güvenliğini’ tehdit edebileceği iddia edilerek bırakılmıyor bu mümkün olabilir mi? 85-90 yaşında ihtiyarlar infaz ertelemesi aldıkları halde cezaevinde tutuluyor. İnsanlar ya cezaevinden tabutla çıkıyor ya da yoğun bakıma düşüyor ondan sonra infaz erteleme oluyor. Böylece cezaevinde ölmemiş muamelesi yapılıyor” dedi.

Bakanlık verileri açıklamıyor

 Cezaevlerinde salgınla birlikte ağır tecritlerin uygulandığını vurgulayan Gergerlioğlu, şunları ifade etti: “Her gün cezaevlerinde bir skandal oluyor, ölümler yaşanıyor ama Haziran’dan bu yana verileri açıklamayan bir Adalet Bakanlığı ile karşı karşıyayız. Bakana bunları soru önergesiyle soruyoruz ama çok düşük oranda cevap veriyorlar. Biliyoruz ki verecek cevapları yok. Ne diyeceklerini bilmiyorlar. A’dan Z’ye yöneticiler suçlarını kolektif bir şekilde örtmeye çalışıyorlar. Bu kabul edilecek bir şey değil.”  ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.