Büyük Komutan asla unutulmayacak

Fazıl Botan (Ahmet Şeker)

Fazıl Botan (Ahmet Şeker)

  • 54 yıllık ömrünün 34’ünü devrime adayan, Botan’da başlayan mücadelesini Kurdistan’ın her karışında sürdüren, Gabar, Kandil, Xakurkê, Zap’ta büyük direnişlere önderlik eden Komutan Fazıl Botan (Ahmet Şeker) şehit düştü.

Özgürlük Hareketi’nin ve gerilla mücadelesinin öncü isimlerinden, 34 yıl boyunca devrim için mücadele eden, 4 parça Kurdistan’da aralıksız mücadele veren Komutan Fazıl Botan (Ahmet Şeker) şehit düştü. PKK Merkez Komitesi “Büyük komutan ve partimizin Merkez Komite Üyesi Fazıl Botan’ın  ideallerini yaşatacağımızın sözünü veriyoruz” dedi.

Kürt Özgürlük Hareketi’ne 1988 yılında katılan, HPG Ana Karargah Yönetimi, HPG Komuta Konseyi, Kandil Saha Komutanlığı, PKK Merkez Komite üyeliği gibi önemli görevlerde yer alan Fazıl Botan, 28 yıl boyunca Kurdistan dağlarında aralıksız savaş yürüttü. Muhteşem bir gerillacılık taktiğiyle 2008 yılında Türk devletinin Zap’ı işgal planlarını da bozguna uğrattı. Türk ordusunun korkulu rüyası haline gelen hareketli taburların oluşması, yeni dönem taktiğinin geliştirilmesi ve savaş tünellerinin hazırlanmasına öncülük etti.

Ordulaşmada büyük rol oynadı

PKK Merkez Komitesi dün yaptığı açıklamayla PKK’nin büyük komutanlarından Fazıl Botan’ın şehitler kervanına katıldığını duyurdu. Komite, “Büyük kahramanlarımızdan, şehitlerimizden biri” olarak tanımladığı Fazıl Botan için “Partiye katıldıktan sonra her zerresini Önderlik gerçekliğine, mücadeleye, gerilla savaşına kattı. Büyük bir katılımın, büyük bir yürüyüşün, büyük bir görev ve sorumluluğunun efsanevi komutanı olarak gerilla ordusunun gelişmesinde büyük rol oynadı” dedi.

 

 

Kurdistan’ın her karışında savaştı

Fazıl Botan’ın hemen hemen Kurdistan’ın her karış toprağında gerilla mücadelesi verdiğini kaydeden PKK, “Fazıl Botan yoldaş, muhteşem bir gerillacılık taktiği ile düşmana büyük darbeler vurmayı başaran ender komutanlardan biri oldu. Kürt halkına ve Ortadoğu halklarına yüz yıllardır dayatılan baskı ve kölelik uygulamalarına son vermek için adeta dişini tırnağına takarak nefes nefese bir kavganın en derin halini yaşamıştır” diye belirtti.

Örnek bir devrimciydi

Fazıl Botan, Kurdistan’da yurtseverlerin en derin yaşandığı Botan’da Gête aşiretine mensup olarak 1968 yılında dünyaya geldi ve yurtseverlik bilinciyle büyüdü. Fazıl Botan’ın bu bilinci partinin ideolojisiyle yoğurarak büyük bir komutan mertebesine ulaşmayı başardığını kaydeden PKK Merkez Komitesi, “Fazıl Botan yoldaş göreve gittiği her alanda mutlak anlamda başarıyla dönmüş, fedai bir ruhla kendini gerilla ordusuna adamıştır. Adı, eylemleri, pratik duruşu, ahlaki ve politik tutumuyla örnek bir devrimci, örnek bir Apocu, örnek bir PKK’li olarak yoldaşları içinde büyük bir irade ve cesaret örneği olmuştur” dedi.