Çalınan haklarını alacaklar

Kadın Haberleri —

Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM)

Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM)

  • TEV-DEM Kadın Ofisi, kadınlara yönelik farkındalık çalışmalarını sürdürüyor,  eğitimler düzenliyor. Kadınlar, ofis ve sendikalar çatısı altında hem başka kadınlara ulaşıyor hem de toplumdaki rolünü güçlendiriyor.

Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Kadın Ofisi, kadınlara yönelik farkındalık çalışmalarını sürdürüyor. TEV-DEM Kadın Ofisi yöneticisi Zeynep Hasan, ofisin çalışmalarına ilişkin Jinha’dan Şirin Mihemed’e konuştu.

İlk konferansını 2011 yılında gerçekleştiren TEV-DEM'in kararlarından birinin de Kadın Komitesi’nin kurulması olduğunu hatırlatan Zeynep Hasan, 2018 yılı başında da bu yönde karar alındığını belirtti.

Yük kadın ofislerinde

Kadın Komitesi’nin daha sonra bir ofise dönüştürüldüğünü belirten Zeynep Hasan, “Kadınlar, TEV-DEM çatısı altında yer alan ofis ve sendikalarda tüm kadınları örgütleme hedefiyle çalışmalarını yapıyor. Bu çatıda sendikalar da yer alıyor. Her sendikada ise çalışmayı ve işleyişi organize eden bir kadın ofisi de bulunuyor” dedi.

Kadın Ofisi'nin Kuzey-Doğu Suriye’de de şubeleri olduğunu belirten Zeynep Hasan, bölgede birçok projenin hayata geçirildiğini anlattı.

Devrim kadına fırsat verdi

TEV-DEM Diplomatik İlişkiler Komitesi üyesi Cihan Hüseyin ise diplomasi çalışmalarının kurumlar ve kadınlar için önemli bir rolü olduğunu kaydetti. 

“Rojava devrimi kadınlara üzerlerine düşeni yapma fırsatını verdi. Her yönüyle kadınlar, devrim sırasında tüm kadınlara ulaşmış ve örgütlenmede en önemli rolü oynadı. Kuzey-Doğu Suriye'deki kadın hareketlerinin diplomatik örgütlenmesi, güvenliğin, istikrarın, farkındalığın ve örgütlenmenin yayılmasıyla komşu ülkelere de ulaşılmasına yardımcı oldu. Bizim öncelikli görevimiz, kadınların toplumdaki, özellikle de devrim içerisindeki rolünün etkinleştirilmesi ve tarih boyunca çalınan haklarının geri kazanılması için çalışmaktır.”

Sesleri her yere ulaştı

Cihan Hüseyin ayrıca, kadınların kendilerine karşı geliştirilen politikalara rağmen diplomatik alanda yaptıkları çalışmalarla seslerini uluslararası forumlarda duyurabildiğini ve burada Kürt meselesini tartışabildiğini ekledi.

Dünyadaki kadınları geleneklerden, kadın düşmanı politikalardan kurtulmak için söz sahibi olmaya çağıran Cihan Hüseyin, “Özgür iradeye sahip kadınlar, haklarına da kavuşacaktır. Haklar verilmez alınır diyoruz. Burada haklarımıza ulaşmak için mücadele etmeliyiz” diye konuştu.

Öncelik kadın eğitimi

Eğitim Komitesi yöneticisi Taiba İsmail de Rojava'da devrimin başlamasıyla birlikte kadınların toplumdaki öncülük rollerine yönelik farkındalık çalışmalarına ihtiyaç olduğunun tespit edildiğini anlattı. 

Eğitimlerin konularını da ihtiyaçlara göre belirlediklerini ifade eden Taiba İsmail, “Eğitim toplumların gelişimi için büyük önem taşıyor. Kadınlara yönelik eğitimler geliştirmek attığımız en önemli adımlardan biridir. Önder Abdullah Öcalan, eğitimi hava ve su kadar değerli olarak tanımlamaktadır. Kuzey-Doğu Suriye ve dünyadaki kadınlar, özgür ve demokratik bir toplum yaratmak için eğitime önem vermeli” dedi. QAMIŞLO

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.